Dlaczego boli mnie brzuch po śniadaniu?

Witam. Od czterech dni boli mnie brzuch. Rano wszystko jest ok ale po śniadaniu zaczyna boleć zaraz pod mostkiem ból jest palący, piekący. Potem dochodzą wzdęcia i gazu a ból pojawia się również w niższych częściach brzucha. Po pewnym czasie ustępuje ale scenariusz powtarza się po każdym posiłku. Nie mam zaparć ani biegunki

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ból pod mostkiem czy ból zamostkowy z towarzyszącym mu uczuciem pieczenia to dolegliwość, na którą często skarżą się pacjenci cierpiący z powodu wrzodów żołądka i dwunastnicy, ale też chorzy na refluks i zapalenie błony śluzowej żołądka.

Być może zainteresuje Panią nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-objawy-wrzodow-zoladka.

Ponieważ wspomina Pani również o bólu promieniującym do podbrzusza, należałoby wziąć pod uwagę także ostre zapalenie trzustki oraz kamicę przewodów żółciowych – wówczas ostry ból pojawia się w nadbrzuszu, ale może promieniować do okolic mostka.

Oczywiście tych dolegliwości nie należy bagatelizować, ponieważ mogą również wskazywać na choroby niezwiązane z układem trawiennym, czy związane z nim pośrednio – największym zagrożeniem są oczywiście choroby serca. W diagnostyce zatem bierze się pod uwagę przede wszystkim USG jamy brzusznej, badania laboratoryjne i gastroskopię.

Sugeruję, by niezwłocznie skontaktowała się Pani z internistą – powinien zlecić podstawowe badania i na ich podstawie zadecydować o dalszej diagnostyce lub leczeniu. Niewykluczone, że konieczna będzie wizyta u gastrologa oraz wykonanie gastroskopii.

Zachęcam do lektury naszego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/bol-w-klatce-piersiowej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.