Dlaczego czuć ode mnie stolcem?

Witam. Czuć ode mnie zapach kału pomimo prawidłowej higieny. Zapach czują też inne osoby, mam tak od ponad roku. Zaczęło się to od bardzo stresowej sytuacji w moim życiu, która była jakiś 2 lata temu. Myślałam, że to przez nadmierną potliwość ale nawet jak się nie spocę to zapach dalej czuć. Nie wiem czy jest to może spowodowane okresem dojrzewania. Nie mam pojęcia co robić, proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam,
na pewno nie powinna Pani bagatelizować takiego symptomu, zwłaszcza, że problem występuje od roku. Być może odór ekskrementów, który wydziela Pani ciało, ma związek z niedrożnością jelit (grubego lub cienkiego) lub SIBO/SIFO. Sugeruję niezwłoczną wizytę u internisty, który może zadecydować o skierowaniu Pani do gastrologa. Być może odpowiedź na Pani pytanie przyniesie kolonoskopia – czyli badanie per rectum, mające na celu pokazanie śluzówki jelita grubego i ewentualnych nieprawidłowości w obrębie tego organu. Tutaj może Pani dowiedzieć się więcej o badaniu: https://portal.abczdrowie.pl/kolonoskopia.
Natomiast choroba SIBO to rzadka choroba jelit, w wyniku której w jelicie cienkim dochodzi do nadmiernego, patologicznego rozrostu flory bakteryjnej. Najczęściej towarzyszą mu nieuzasadnione, przedłużające się biegunki. O chorobie może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/sibo-rzadka-choroba-jelit-przyczyny-i-objawy.
Z kolei SIFO to nadmierny rozrost grzybiczy w przewodzie pokarmowym i również, podobnie jak SIBO, może dawać szereg dolegliwości, także związanych z przykrym zapachem roztaczanym przez chorego. Obie z tych chorób także podlegają kompetencjom gastrologa, zatem sugerowałabym niezwłoczne rozpoczęcie diagnostyki.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.