Dlaczego moje ciało tak pachnie?

Witam. Mój problem polega na zapachu kały wydobywającym się z mojego ciała. Problem ten występuje już od blisko dwóch lat. Konsultowałem się już z kilkoma lekarzami, jednak żaden z nich nie rozpoznał przyczyny moich dolegliwości. Zapach staje się coraz bardziej intensywny i powoduje negatywne reakcje ludzi który znajdują się w moim otoczeniu. Nie mam problemów z trzymaniem kału anie nie dochodzi do zanieczyszczenia bielizny. Występuje tylko intensywny odór, mimo dokładnej higieny, kilka razy w ciągu dnia. Zapach utrzymuje się cały czas bez względu na okoliczności. W wyniku moich dolegliwości straciłem pracę, unikam kontaktów z ludźmi. Nie wiem już co mogę zrobić z ta dolegliwością?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

z pewnością konieczne będzie skonsultowanie się z gastroenterologiem lub endokrynologiem, ponieważ nienaturalny, przykry zapach ciała może wskazywać na choroby metaboliczne. Niestety, bez zebrania dokładnego wywiadu oraz badań nie sposób ocenić, co jest źródłem Pańskich dolegliwości. Warto rozpocząć diagnostykę od zbadania funkcji nerek i wątroby, oceny poziomu glukozy na czczo, a także sprawdzenia stanu błony śluzowej żołądka – mam tu na myśli gastroskopię.

Niekiedy zapach kału, który towarzyszy pacjentowi wskazuje na niedrożność jelit, dlatego też warto wykonać badanie endoskopowe jelit. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/niedroznosc-jelita.

Sugeruję też, by laryngolog oraz dentysta sprawdzili stan jamy ustnej, a także gardła, migdałków podniebiennych i zatok – najczęściej przykry odór pochodzi z ust, a jego źródłem są m.in. choroby zatok czy tzw. kamienie migdałkowe.

Istnieje także dolegliwość zwana potami złowonnymi, która sprawia, że pot chorego ma wyjątkowo przykry zapach. Ma to związek z potem wydzielanym przez gruczoły apokrynowe, zawierającym duże ilości substancji organicznych rozkładanych na skórze przez grzyby czy bakterie bytujące na skórze.

Być może zainteresuje Pana ten artykuł: https://uroda.abczdrowie.pl/co-na-nadmierne-pocenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.