Witam serdecznie!
Dziękuję za nadesłane pytanie. Ponieważ napisała Pani jedynie, że jest chora, bez informacji, z powodu jakiego schorzenia został przepisany antybiotyk, odpowiem również na poziomie ogólnym. Infekcji, zarówno dróg oddechowych, jak i ogólnemu stanowi zapalnemu w organizmie, często towarzyszy przejściowe powiększenie węzłów chłonnych. Natomiast powiększone węzły chłonne (na szyi, pod żuchwą) mogą dawać objawy, o których Pani pisze: ból i obrzęk przyległych tkanek, uczucie ciągnięcia itd. Po więcej informacji na ten temat odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych.
Jeśli powyższe nieprzyjemne objawy pojawiły się wraz z początkiem infekcji, postępowanie powinno polegać głównie na zwalczaniu przyczyny – infekcji. Proszę przyjmować leki przepisane przez lekarza: antybiotyk, leki przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne oraz przeciwzapalne i przeciwgorączkowe (zależnie od tego, czy podłoże infekcji jest bakteryjne, wirusowe lub grzybicze).
Wyniki badań wykonanych przed chorobą świadczą o tym, że obecne dolegliwości związane są raczej z infekcją niż jakąś poważniejszą chorobą ogólnoustrojową. Natomiast gdyby je Pani powtórzyła teraz, zapewne wykazałyby stan zapalny w organizmie (podwyższone OB, CRP).
Jeśli infekcja trwa dopiero 1,5 tygodnia i pozostaje Pani pod opieką lekarza, to nie ma powodów do niepokoju. Powiększenie węzłów chłonnych może się utrzymywać jeszcze jakiś czas po niej. Proszę nadal przyjmować antybiotyk (pamiętając także o probiotyku), dużo pić i przede wszystkim odpoczywać. Natomiast jeśli dolegliwości nie będą ustępować lub się nasilą, należałoby jak najszybciej skontaktować się ze swoim lekarzem – zapewne zleci wykonanie USG węzłów chłonnych oraz dokładniejszą diagnostykę z krwi.
Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę dużo zdrowia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.