Dlaczego mam częste nawroty infekcji gardła?

Dzień dobry, Od mniej więcej pół roku raz w miesiącu zaczyna boleć mnie gardło, robi się czerwone, pojawiają się na tylnej ściance bąbelki. Po wzięciu leków na gardło (neoangin bez cukru) i glimbax objawy te przechodzą natomiast taka sytuacja pojawia się notorycznie co miesiąc i zaczynam mieć tego dość, bo mimo chodzenia do lekarza to leczenie jest tylko doraźne i nie zapobiega kolejnym zachorowaniom. Od mniej więcej pół roku pracuję z dziećmi i zaczęłam podejrzewać, że to przez pracę w takim środowisku mam co miesiąc chore gardło czy jest to możliwe? Jeżeli tak to czy jestem w jakiś sposób w stanie się uodpornić? Z góry dziękuję za odpowiedź!

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

bardzo możliwe, że częste infekcje, których Pani doświadcza mają związek z przebywaniem w takim środowisku. Jest to prawdopodobne, zwłaszcza, że wspomina Pani, że początek infekcji zbiega się z rozpoczęciem pracy z dziećmi.

Dzieci nie mają do końca wykształconej odporności, więc szybko zapadają na różnego rodzaju infekcje. Dodatkowo w placówkach przebywają w grupie, więc jedno dziecko zaraża drugie bardzo szybko.

Jeśli ma Pani obniżoną odporność i jest podatna na zachorowanie, to najprawdopodobniej infekcje dotykają również i Pani. W tym celu warto wspomagać odporność przy pomocy diety, wysiłku oraz odpowiedniej suplementacji, o którą proszę dopytać lekarza lub farmaceutę.

Sposoby na wzmocnienie odporności opisaliśmy również w tekście znajdującym się pod adresem:

https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-wzmacnianie-odpornosci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.