Dlaczego mam dziwne myśli?

Cześć, mam na imię Michał i mam 15 lat. Od dłuższego czasu mam dziwne myśli na różny temat, np. ktoś powie mi, że idzie do sklepu, a mi do głowy przychodzi od razu, że ta osoba będzie szła i coś się jej stanie, albo moja mama powiedziała mi, że babcia jest w szpitalu (nic groźnego) i od razu mam myśli ze ona zginie i jak będę się zachowywał na pogrzebie. O co w tym wszystkim chodzi i czy to jest jakaś choroba? Proszę o szybką odpowiedź.

Witam!
Jesteś młodym mężczyzną i przeżywasz zmiany okresu dojrzewania. W tym czasie reakcje na otoczenie są bardzo emocjonalne. Twoje wewnętrzne (psychiczne) mechanizmy ochronne kształtują się. Dlatego tak wiele mało istotnych lub niezagrażających sytuacji może wywołać u Ciebie silne emocje i przeżycia.
Możesz bać się o swoich bliskich ponieważ odczuwasz silny lęk przed śmiercią i stratą. Warto, żebyś porozmawiał o tym z zaufaną osobą (mamą, tatą czy innym bliskim dorosłym, na którym możesz polegać). Takie rozmowy o tym, co Cię trapi mogą pomóc Ci w zmniejszeniu nieprzyjemnych odczuć i poprawie samopoczucia. Jeśli jednak lęk będzie się zwiększał, a Tobie będzie coraz trudniej sobie radzić, to należy skonsultować się ze specjalistą.

Pozdrawiam