Dlaczego mam obawy przed ciążą?

Witam. Od roku jestem mężatką. Udało mi się odstawić leki na serce, które uniemożliwiały mi zajście w ciążę (za duże ryzyko dla dziecka). Teraz z mężem coraz częściej rozmawiamy o dziecku. Z jednej strony bardzo bym tego chciała, wiem że dziecko to cud. Ale z drugiej mam obawy, czy sobie poradzę. Czy dam radę wychować dziecko, zmienić całe swoje życie i pamiętać o karmieniu, przewijaniu. Obawiam się nieprzespanych nocy. Po prostu tego, czy dam sobie radę. Mam zaburzenia nerwicowe, co nie pomaga. Czy moje obawy są całkowicie normalne?

Witam Panią. Dziękuję i gratuluję, że ośmieliła się Pani napisać do ABC Zdowie o swoich problemach. Obawy młodych kobiet przed ciążą są zupełnie naturalne, bo jest to "pierwszy raz". Później już, gdy będzie dziecko, będzie Pani instynktownie robiła wszystko czego dziecko potrzebuje, bo tak robią wszystkie mamy na całym świecie - najpierw boją się ciąży i dziecka, a później doskonale dają sobie radę. A Pani do pomocy ma jeszcze męża, który będzie tatą i którego też należy dopuścić do pomocy przy dziecku - i to do wszystkich czynności, przewijania, kąpieli, gotowania butelek i innych czynności, których dzidziuś będzie wymagał. A co do nerwicy proszę spróbować skontaktować się z psychoterapeutą i to jest najłatwiejsze wyjście z sytuacji. Pozdrawiam Panią i męża serdecznie. Alicja Jankowska.