Jak sobie mam poradzić z mężem, który nadużywa alkoholu?

Witam, jestem mężatką od 5lat mamy dwójkę małych dzieci. Maz dziennie pije, wyzywa mnie a potem przeprasza. Nie mam jak od niego odejść, nawet nie wiem czy chce odejść. Jestem od niego zależna finansowo, wychowuję dzie i i dbam o dom najlepiej jak potrafię a i tak słyszę, że nic nie robię, że jestem do niczego. Nie mam już siły do tego wszystkiego. Proszę o radę jak sobie z tym poradzić.

Witam Panią. * Gratuluję Pani, że odważnie zwróciła się Pani o pomoc na portalu abczdrowie. Proszę teraz wykonać następny krok: w internecie można znaleźć informacje o klubach dla kobiet współuzależnionych czyli żyjących i mieszkających z alkoholikami - te kluby nazywają się Al-Anon, w Gdańsku jest ich kilkanaście. Można też zaproponować mężowi terapie w klubie Anonimowych Alkoholików, na którą może się nie zgodzić bo nie chce się przyznawać do uzależnienia. W sytuacji którą Pani opisuje, jaka jest w Pani rodzinie, Pani jest ofiarą a mąż jest sprawcą; ofiara tak długo jest poniżana, szkalowana, nieszanowana dopóki na to zezwala. Proszę zacząć głośno mówić mężowi: NIE POZWALAM CI obrażać mnie, NIE POZWALAM wyzywać mnie. * Jeśli dotrze Pani do Al-Anonu to tam nauczą Panią różnych technik, które pozwolą na podniesienie Pani samooceny, a tym samym na odwagę w przeciwstawianiu się agresji wynikającej z postawy pijanego męża.
* Może Pani też porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu - tam można dostać skierowanie do bezpłatnego psychologa. * Proszę przestać się bać - jest wielu ludzi którzy chcą Pani pomóc w wyjściu z sytuacji w jakieś się Pani obecnie znajduje np. dzielnicowy (z dzielnicowej komendy Policji). * Życzę powodzenia i jeszcze raz gratuluję odwagi. Jeśli Pani chce może Pani do mnie zadzwonić na tel. 603/491155. * Pozdrawiam, Alicja M. Jankowska http://psychoterapie-szczecin.pl