Mam już dość

Witam, mój mąż pracuje w systemie 4 zmianowym, co wolne to on pije. Zaczęłam się od niego odsuwać. Poświęcam się tylko dzieciom, mam dwoje dzieci. A jego nienawidzę, ponieważ jak jest pijany to się czepia, wyzywa mnie i robi mi awantury. Ja mam już dość. Proszę o pomoc! Co mam robić, bo rozstać się, to najprostsze. Przeprowadzałam z nim wiele rozmów, ale to nic nie pomaga, dalej jest tak samo. Tylko po każdej rozmowie słyszę już tak nie będzie, zmienię się itd. Jest tylko coraz gorzej.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Skuteczność terapii grupowych

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Problem alkoholizmu to tak naprawdę problem nie tylko osoby uzależnionej, ale całej rodziny, która cierpi. Choroba alkoholowa sprzyja różnym patologiom, np. przemocy domowej, wyzwiskom, agresji słownej, rękoczynom, problemom finansowym. Alkoholik obiecuje, że się zmieni, że to ostatni raz, a potem ulega i korzysta z okazji do napicia się. Zdaję sobie sprawę, co Pani czuje – jest Pani zawiedziona, boi się, co będzie dalej, brakuje Pani poczucia bezpieczeństwa. Wiele żon alkoholików popada w tzw. koalkoholizm, czyli współuzależnienie, o którym może Pani przeczytać pod poniższymi linkami: http://portal.abczdrowie.pl/koalkoholizm i http://portal.abczdrowie.pl/wspoluzaleznienie. Jak pomóc mężowi i zapobiec rozpadzie rodziny? Przede wszystkim Pani mąż musi przejść od czczych deklaracji do działania. Jeżeli zależy mu na tym, by wyjść z nałogu, musi sam przed sobą przyznać, że jest alkoholikiem i potrzebuje profesjonalnej pomocy, a potem rozpocząć terapię odwykową. Gdzie szukać pomocy w walce z chorobą alkoholową? Np. w poradniach zdrowia psychicznego, w ośrodkach leczenia uzależnień, w poradniach odwykowych, w szpitalach neuropsychiatrycznych. Wykaz wszystkich palcówek leczenia alkoholizmu z podziałem na poszczególne województwa znajdzie Pani na stronie internetowej Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (http://www.parpa.pl). Może Pani zajrzeć też na strony grup AA (http://www.aa.org.pl/) i Al-Anon (http://www.al-anon.org.pl/). Odsyłam również do artykułów zamieszczonych w naszym serwisie:

http://portal.abczdrowie.pl/zespol-uzaleznienia-od-alkoholu
http://portal.abczdrowie.pl/jak-zyc-z-alkoholikiem
http://portal.abczdrowie.pl/osrodki-leczenia-alkoholizmu
http://portal.abczdrowie.pl/alkoholizm-w-rodzinie

Proszę pamiętać o sobie i o dzieciach. Wsparcie psychologiczne i porady prawne może Pani otrzymać od konsultantów, którzy pracują w telefonach zaufania. Może Pani spróbować zadzwonić pod następujące telefony zaufania:

- Fundacja Dominik – dyżur psychologa w środy i w piątki w godz. 16.30-19.30; nr tel.: (22) 853 52 22
- Biuro Służby Krajowej AA – poniedziałek-piątek w godz. 8.00-16.00; nr tel.: (22) 828 04 94
- Wsparcie Fundacji Trzeźwościowej Klucz – poniedziałek-piątek w godz. 11.00-19.00 i w soboty w godz. 11.00-15.00; nr tel.: (22) 869 02 86
- Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień Monar – w godz. 9.00-21.00; nr tel.: (22) 823 65 31

Pozdrawiam i życzę powodzenia! 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty