Witam serdecznie!
Na podstawie Twojego listu i objawów, jakie pojawiły się u Twojej mamy mogę potwierdzić wstępną diagnozę lekarzy. Padaczka alkoholowa manifestuje się w postaci napadów drgawkowych, napięcia mięśniowego w kończynach i twarzy, utratą przytomności, dusznością, drżeniem. Ponadto, towarzyszą jej nudności, biegunka, zaburzenia snu, nadmierna potliwość, drażliwość, lęk, rozszerzenie źrenic oraz nadpobudliwość. Padaczka alkoholowa powstaje wskutek zespołu abstynencyjnego, a więc znacznego ograniczenia ilości spożywanego alkoholu albo całkowitego jego odstawienia. Napady padaczkowe zazwyczaj pojawiają się w czasie od 48 do 72 godzin od zaprzestania picia.
Padaczki alkoholowej nie można jednak uznać za padaczkę sensu stricte, bowiem nie wynika ona z dysfunkcji biochemicznej mózgu, ale stanowi skutek uzależnienia od alkoholu. Sytuacja jest bardzo niepokojąca tym bardziej, że padaczka alkoholowa sprzyja rozwojowi padaczki późnej u około 25% alkoholików. Padaczka późna powstaje wskutek uszkodzeń mózgu wywołanych toksycznym działaniem etanolu. Pacjentów z padaczką alkoholową zwykle się nie hospitalizuje. Po udzieleniu pierwszej pomocy ważne jest wykonanie badań neurologicznych, by wykluczyć urazy głowy.
Sytuacja codziennego spożycia pół litra wódki w okresie dwóch lat przez mamę świadczy o chorobie alkoholowej. Dodatkowo, w rodzinie pojawiły się pierwsze symptomy współuzależnienia – próby przystosowania się do patologicznych okoliczności, np. poprzez kontrolowanie ilości spożywanego przez mamę alkoholu. Najważniejsze teraz to podjęcie leczenia odwykowego. Mama musi zrozumieć, że jest chora i potrzebuje profesjonalnej pomocy medycznej. Pełna lista państwowych ośrodków leczenia odwykowego znajduje się na stronie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (http://www.parpa.pl/).
Jeżeli trudno odnaleźć Ci się w tej sytuacji, czujesz się bezradna i nie wiesz, jak namówić mamę do terapii antyalkoholowej, możesz skorzystać z poniższych telefonów zaufania:
- Fundacja Dominik – tel. 22 853 52 22, dyżur psychologa w środy i piątki w godz. 16.30 - 19.30
- Stowarzyszenie OPTA – tel. 22 827 61 72, poniedziałek-piątek w godz. 15.00 - 18.00
- Wsparcie Fundacji Trzeźwościowej Klucz – tel. 22 869 02 86, poniedziałek-piątek w godz. 11.00 - 19.00, sobota w godz. 11.00 - 15.00
Więcej na temat leczenia alkoholizmu u kobiet, współuzależnienia i padaczki alkoholowej możesz przeczytać na stronach naszego serwisu pod poniższymi linkami:
http://portal.abczdrowie.pl/osrodki-leczenia-alkoholizmu
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-alkoholizmu
http://portal.abczdrowie.pl/alkoholizm-u-kobiet
http://portal.abczdrowie.pl/wspoluzaleznienie
Pozdrawiam i życzę powodzenia