Dlaczego mam takie samopoczucie po usunięciu tarczycy?

Mam pewien problem - od 5 lat - odkąd usunięto mi tarczycę. Jeśli nie śpię 8 godzin w nocy, to czuję się fatalnie, nie jestem w stanie na niczym się skoncentrować. Jeśli z jakichś przyczyn nie prześpię 8 godzin, to w dzień muszę odsypiać jak najszybciej, inaczej nie jestem w stanie normalnie funkcjonować. Kręci mi się w głowie, nie potrafię się na niczym skupić, myśleć, zupełnie nic. Jak odeśpię, to jest wszystko świetnie - jestem pełna życia, energii, motywacji i cały dzień mogę efektywnie pracować. Mój problem utrudnia mi życie, szukałam o tym informacji, co to może być - niestety nie potrafię znaleźć, więc prawdopodobnie jest to rzadka przypadłość, ale wiążę to z wycięciem tarczycy - bo zaczęło się od razu po operacji. Wcześniej normalnie spałam nawet 5 godzin i czułam się rewelacyjnie. Obecnie biorę tylko Euthyrox 112. Bardzo proszę o pomoc oraz w miarę możliwości informację, gdzie udać się z tym problemem, bo bardzo utrudnia mi to życie i już nie wiem, co mam robić. To utrudnia mi pracę i wszystko. Mogą być także wizyty online, cokolwiek, byleby szybko rozwiązać ten problem.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że występują u Pani takie nieprzyjemne dolegliwości związane z gorszym samopoczuciem po wycięciu tarczycy. Często stan taki związany może być z niewyrównanym poziomem hormonów.

Nie wspomniała Pani, z jakiego powodu był przeprowadzony zabieg usunięcia tarczycy. To istotne informacje, gdyż ma to znaczenie przy dobieraniu dawki hormonu. Każda osoba po operacji będzie musiała przyjmować właściwą dawkę lewotyroksyny, czyli syntetycznego hormonu.

Poszczególna dawka, odpowiednio dobrana ma znaczący wpływ na codzienne funkcjonowanie i jakość życia. Po usunięciu tarczycy, pacjent zazwyczaj bardzo szybko wraca do formy, a organizm przyzwyczaja się do przyjmowania leku.

W przypadku wystąpienia opisanych objawów, prawdopodobnie dawka przyjmowanych hormonów jest nieodpowiednia. Zmęczenie, senność i niewyspanie mogłyby wskazywać, że doszło do niedoczynności, czyli niedoboru hormonów.

Ze względu na odległość, trudno jest ocenić dokładną przyczynę takiego samopoczucia. Zalecamy zatem Pani konsultację z lekarzem endokrynologiem, który zdecyduje o pogłębieniu diagnostyki oraz modyfikacji dawkowania leku.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/wyciecie-zmiany-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/operacja-tarczycy-czym-jest-tarczyca-wskazania-do-operacji-przebieg-operacji-powiklania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.