Dlaczego mam te bóle pachwin i ud?

Od 2 miesięcy raz w tygodniu jeżdżę konno. Aktualnie uczę się kłusu anglezowanego. Po każdej lekcji strasznie bolą mnie uda po wewnętrznej stronie oraz pachwiny. Ból utrzymuje się około 4 dni. Czy jest to ból związany z wysiłkiem tych mięśni czy z innego powodu?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ból, który Pani opisuje najprawdopodobniej związany jest z uprawianym przez Panią sportem, a więc jazdą konno. Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z jeździectwem odczuwa podobne dolegliwości i zazwyczaj jest to związane z intensywnym wysiłkiem oraz przyzwyczajaniem organizmu do niego.

Dolegliwości bólowe mogą pojawić się także na skutek nieodpowiedniego siodła, techniki, jaką Pani wykonuje (np. złego dosiadu), intensywności treningów, a nawet niewygodnego ubioru. W związku z tym występują bóle mięśni (czyli potocznie zakwasy), siniaki czy otarcia.

Proszę spróbować rozciągania przed każdą jazdą konno. Być może zniweluje to dolegliwości bólowe i przygotuje ciało na większy wysiłek. Wyrobienie kondycji może potrwać, dlatego trzeba dać sobie czas.

Pytania o ból w kontekście jazdy konno pojawiają się pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nagly-bol-przy-biodrze-po-intensywnym-treningu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-miesni-ud-a-jazda-konna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.