Dlaczego mam te drżenia rąk podczas treningu?

Witam! Od jakiegoś czasu zacząłem chodzić na siłownię i stosuję ćwiczenia z małymi ciężarami (około 6-10kg), zauważyłem iż po kilku powtórzeniach podnoszenia pustej sztangi na ławce prostej występuje u mnie nagłe drżenie rąk oraz utrata części siły. Czy jest to objaw który trzeba skonsultować z lekarzem czy jest to normalne? Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

jeżeli dopiero Pan zaczyna przygodę z siłownią, to objaw drżenia rąk prawdopodobnie jest spowodowany zmęczeniem mięśni i nawet małe obciążenia przy wielu powtórzeniach mogą się do niego przyczyniać. Takie zjawisko jest powszechne, jeżeli trwa bardzo krótko i po chwilowej regeneracji ustępuje. W przypadku, gdy nie odzyskujemy pełnej sprawności przez dłuższy czas, to może się to wiązać z przeciążeniem mięśni lub poważną kontuzją. W takiej sytuacji często wymagana jest wizyta u fizjoterapeuty.

Na drżenie rąk może również wpływać niedobór szczególnie witamin magnezu, potasu lub wapnia, jednak aby mogło to być stwierdzone, istnieje potrzeba wykonania specjalnych badań w tym kierunku.

Oprócz powodów wyżej wymienionych nie można zapominać, że mimowolne skurcze mięśni lub drżenie rąk mogą być również sygnałem alarmowym ostrzegającym przed chorobą Parkinsona lub padaczki, jednak w opisanym przez Pana przypadku, gdy takie symptomy występują tylko na siłowni, jest to mało prawdopodobne.

Zachęcamy do zapoznania się z pytaniami innych użytkowników, w celu zaznajomienia się ze sposobami regeneracji po wysiłku fizycznym:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/regeneracja-miesni-po-treningu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czas-potrzebny-na-regeneracje-miesni-po-treningu-na-silowni

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.