Dlaczego mam te bóle skroni?

Witam. Od około 2 tygodni odczuwam częste bóle głowy w skroniach. Doszło do tego kołatanie serca, które objawia się chwilowym ściśnięciem w gardle i przyspieszonym biciem. Z czasem niestety zaczęłam odczuwać również zawroty głowy przed snem i dreszcze (jakby uczucie przechodzącego prądu), które pojawiają się chwilę przed zaśnięciem i idą od głowy przez całe ciało. Nie są bolesne, ale bardzo nieprzyjemne. Całkiem inne od uczucia "spadania", które znam. Towarzyszy temu uczucie przerażenia, szybkie bicie serca. Wspomniane prądy potrafią pojawić się kilka razy w ciągu kilku minut. Za dnia nie odczuwam tych dolegliwości, jedynie przed snem. Czy to może być nerwica, czy raczej coś innego?

Witam! Pani opis dolegliwości w pełni odpowiada klasycznym opisom zaburzeń nerwicowych. Najlepiej sobie z tym poradzi: psychiatra, psychoterapeuta lub psycholog. Proponuję kontakt z Poradnią Zdrowia Psychicznego (NFZ), porobią "swoje" badania testowe, określą profil osobowości, poziom lęku i niepokoju wewnętrznego, podatność na sugestię itp. Po zdiagnozowaniu zaproponują właściwe postępowanie terapeutyczne, na które, w razie wątpliwości, nie musi się Pani zgodzić. Przy problemach emocjonalnych leczeniem przyczynowym jest, zazwyczaj niedoceniana, psychoterapia. Leczenie tabletkami jest tylko objawowe. A najlepiej zastosować jedną i drugą metodę łącznie. Jeżeli

przy leczeniu w ramach NFZ będą zbyt długie terminy, lub obawy przed pojawianiem się w placówkach Opieki Zdrowotnej, to zawsze pozostają do dyspozycji gabinety prywatne. Pozdrawiam W. Łuczkowski.