Dlaczego mam te objawy podczas jazdy samochodem?

Witam! Mam pewien problem podczas jazdy autem zaczynam się denerwować i mam uczucie mrowienia kończyn i nie tylko. Nie mam uczucia zawrotów głowy, kecz mam wrażenie jakby mi się ograniczał wzrok. Gdy wysiąde z samochodu i się uspokoję wszystko przechodzi. Czego to może być problem?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opisywany przez Pana problem może być związany z zaburzeniami lękowymi. Zdenerwowanie może skutkować pojawieniem się dolegliwości somatycznych – w Pana przypadku jest to mrowienie kończyn oraz zaburzenia wzroku.

Mrowienia i drętwienie może również powodować długotrwałe przebywanie w jednej pozycji. Wspomina Pan jednak, że po opuszczeniu pojazdu następuje uspokojenie oraz ustanie wyżej wymienionych objawów, dlatego bardziej prawdopodobne, że winowajcą jest po prostu stres.

Wielu początkujących kierowców odczuwa strach przed prowadzaniem pojazdu. Jest to związane z brakiem doświadczenia, lękiem przed odpowiedzialnością, złymi przeżyciami związanymi z prowadzeniem auta, a nawet klaustrofobią.

Wówczas strach ten powodować może takie objawy, jak: zawroty głowy, suchość w ustach, nadmierną potliwość, duszności czy palpitacje serca oraz wiele innych. Wymienione objawy powinny jednak mijać wraz z przejechanymi kilometrami.

Jeśli jednak strach jest na tyle silny, że paraliżuje Pana, warto rozważyć wizytę u psychologa lub psychoterapeuty, który pomoże zmierzyć się z problemem.

Podobne pytania znajdzie Pan pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zdenerwowanie-w-czasie-jazdy-samochodem-i-brak-powietrza, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/leki-podczas-jazdy-samochodem, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/atak-paniki-podczas-jazdy-samochodem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.