Dlaczego mam te puste odbijania mając 20 lat?

Dzień dobry mam 20 lat . Od dłuższego czasu miewam problemy z brzuchem , odbijanie pustym powietrzem , bądź jedzeniem , które wcześniej jadłam , wzdęcia , nadmierne gazy , które pojawiają się koło godziny 16 gdy wracam ze szkoły , pojawiło się także parcie na gazy bądź oddanie stolca podczas chodzenia . Po wydalenie gazów dolegliwości ustępują . Na czczo rano nic mi nie jest i po śniadaniu również . Wcześniej miałam biegunki gdy zaczęłam brać żelazo , ale to ustało . Wszystkie te dolegliwości pojawiły sie od momentu gdy brałam żelazo . Nie występują codziennie . Nie mam tez miesiączki od 4 miesięcy . Czym to może być spowodowane ? Miałam kiedyś niedoczynnosc tarczycy gdy byłam dzieckiem może mieć to coś wspólnego z wyżej wymienionymi dolegliwościami czy to coś innego ? Obecne tsh moje wynosi 4,930 Ft3 2,46 ft4 083 . - wynik z grudnia . Dziekuje za odpowiedz .

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że odczuwa Pani aktualnie takie nieprzyjemne i mało komfortowe dolegliwości związane z układem pokarmowym oraz z brakiem miesiączki. Z pewnością taka sytuacja może obniżać jakość życia.

Biorąc pod uwagę wspomniane objawy, można by przypuszczać, że występują pewne problemy czynnościowe przewodu pokarmowego lub stany zapalne w obrębie żołądka lub jelit. Niewykluczone, że może Pani również cierpieć na refluks żołądkowo-przełykowy, który może powodować podobne objawy.

Aby móc potwierdzić lub wykluczyć pewne schorzenia, należałoby przede wszystkim wykonać pełną diagnostykę, opartą między innymi na USG jamy brzusznej, morfologii krwi, CRP, określeniu poziomu prób wątrobowych, amylazy, lipazy, glukozy oraz kreatyniny w surowicy krwi. Ważnym uzupełnieniem badań mogłoby okazać się wykonanie gastroskopii, aby ocenić początkowy odcinek przewodu pokarmowego.

Oczywiście zalecamy Pani konsultację z lekarzem gastrologiem, który po dokładnym wywiadzie oraz badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu, jak i leczeniu.

Istotna w Pani przypadku na pewno byłaby właściwa dieta, polegająca na ograniczeniu spożycia produktów przetworzonych, ciężkostrawnych oraz słodzonych. Bardzo ważny jest też sposób spożywania posiłków, aby robić to regularnie w małych ilościach, a także co najmniej 2 godziny przed położeniem się spać.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/odbijanie

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

https://portal.abczdrowie.pl/stany-zapalne-jelit

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.