Dlaczego mam te zgrubienia okolicy pachy?

witam , mam problem z bólem pod pachą , pojawiają mi sie zgrubienia , guzki nie wiem co to jest . Zaczerwienione lekko miejsce , wyczuwalne zgrubienie bądź guzek pod skórą , bolesne podczas dotyku . Pojawia mi się to naprzemiennie od okolo miesiaca pod jedna i druga pacha . Na przyklad : w poniedzialek pojawia sie pod lewa pacha , czuje dyskomfort , widac na skórze w tym miejscu zaczerwienienie boli gdy dotykam , znika po 3-4 dniach , i za chwile taka sama historia pod druga pacha albo pod ta samą ale w innym miejscu.. Robilem Morfologie , VDRL(ujemny) , Ob i Crp wszystko w porządku . Pracuje z lekarzami , nie jeden lekarz to oglądal , dotykał , mówią ze to nie węzeł chłonny tylko ze np pojawia się to bo golilem się zyletka stara , lub od perspirantu . Tak więc przestalem sie chwilowo golic i uzywac perspirantu i co? i pojawilo się i tak . Obecnie jestem na antybiotyku (amoksy z kwasem) lecz nie przynosi to efektu . Dostalem też antybiotyk w maści detromycyne. Nic raczej nie przynosi efektu aby to w koncu przestało się pojawiać . Ogolny stan zdrowia jest ok , nic poza tym mi nie dolega , czuje sie dobrze . Duzo sportu , brak uzywek , staram sie zdrowo odżywiać . Co robić ? pomocy.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Przykro nam, że występuje u Pana taka dolegliwość, która na pewno bywa uciążliwa oraz może budzić pewne obawy. Jednakże w tym wypadku należałoby rozszerzyć diagnostykę o dalsze badania, żeby mieć pełen obraz stanu zdrowia i móc wdrożyć właściwe leczenie.

Z Pana opisu objawów, trudno jednoznacznie określić, co może być przyczyną takiego stanu. Obecność wyczuwalnych pod skórą pach guzków mogłoby wskazywać na stany zapalne lub zmiany skórne.

Jeżeli lekarz w trakcie badania wykluczył powiększenie węzłów chłonnych, można by wstępnie porzucić taką ewentualność. Jednakże zalecamy tutaj wykonanie USG miejscowych węzłów chłonnych, aby potwierdzić tą diagnozę.

Pojawiające się bolesne guzki, przy miejscowym zaczerwienieniu skóry, mogłoby wskazywać na występowanie włókniaków, tłuszczaków lub czyraków. W zależności, czy nie występuje ropne sączenie wydzieliny, można by wskazać rodzaj zmiany.

Ze względu na odległość, bardzo trudno określić charakter wspomnianych zmian i zgrubień podskórnych. Zalecamy Panu konsultację z lekarzem chirurgiem oraz dermatologiem, aby pomógł w określeniu przyczyny takiego stanu.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

https://portal.abczdrowie.pl/tluszczak

https://portal.abczdrowie.pl/wlokniak-rodzaje-przyczyny-leczenie

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moga-oznaczac-podskorne-guzki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.