Dlaczego mam te zmiany na pięcie?

Dzień dobry, Mam problem ze stopami, a dokładniej z jedna piętą. Na pięcie jakiś czas temu pojawiła się dziurka. Problem został zbagatelizowany. Po kilku miesiącach zauważyłam, ze teraz jest już około 4 dziurek. Maja one głębokość około 1 milimetra oraz 0.5 milimetra średnicy. Dodatkowo stopy swędzą. Nie wydają nieprzyjemnego zapachu. O stopy staram się dbać. Zmieniam kilka razy dziennie skarpetki, nie chodzę w starym obuwiu. Naskórek jest zdzieramy cyklicznie.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dziurki na pięcie, o których Pani wspomina to najprawdopodobniej pęknięte pęcherze, które mogły pojawić się na skutek nadmiernej potliwości. W tym przypadku zmiany łuszczą się i mogą przypominać odciski. Nierzadko skóra w tej okolicy przybiera żółty kolor.

Nadmierną potliwość należy leczyć. W przeciwnym razie doprowadzić może ona do infekcji wirusowych bądź grzybiczych. Proszę pamiętać, że grzybica dobrze rozwija się w ciepłym i wilgotnym środowisku, a takim są właśnie stopy. Istnieje nawet rodzaj zakażenia grzybiczego, jakim jest grzybica potnicowa stóp.

Proszę koniecznie udać się do dermatologa, który po obejrzeniu zmian wdroży odpowiednie leczenie.

Więcej na ten temat przeczyta Pani w artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-stop oraz https://portal.abczdrowie.pl/potnica.

Podobne pytanie pojawiło się natomiast pod linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mam-dziurki-na-stopach-czy-to-grzybica-stop.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.