Dlaczego schodzi mi naskórek pomiędzy palcami?

Witam serdecznie. Dziś wieczorem przy kąpieli zauważyłem że na stopach między i pod palcami schodzi naskórek. Nie ma zaczerwienia ani pieczenia. Tylko delikatnie swędzi przy ściąganiu od chcącego naskórka. Dodam tylko ze w ostatnim czasie śpię w skarpetkach i dużo chodzę w butach. Czy jest to odparzenie czy grzybica? Miejsca te są suche nie Ma brzydkiego zapachu. Co można zrobić aby zwalczyć ten problem?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niewykluczone, że wystarczy zadbać o nawilżenie skóry stóp – np. za pomocą dostępnych w aptece emolientów i specjalistycznych preparatów dedykowanych chorym na AZS. Odsyłam do odpowiedzi ekspertów, proszę zapoznać się z ich sugestiami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/luszczaca-skora-miedzy-palcami-dloni-a-objawy-grzybicy.

Natomiast objawy wskazują raczej na grzybicę – do jej rozwoju może prowadzić częste chodzenie w skarpetach i nieodpowiednim obuwiu. Zwłaszcza sztuczne materiały lub wysoka temperatura latem mogą prowadzić do rozwoju patogenów na skórze, ponieważ grzyby lubią ciepłe, wilgotne środowisko i w takim wyjątkowo szybko się namnażają. Być może zechce Pan zapoznać się z artykułem dotyczącym choroby: https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-grzybica-stop-i-dloni.

Jeżeli problem się nasili, warto odwiedzić dermatologa – badanie mykologiczne nie tylko potwierdzi lub wykluczy chorobę, ale także pozwoli na ewentualne określenie, z jakim rodzajem grzybów ma Pan do czynienia. A kilka receptur na preparaty antygrzybicze odnajdzie Pan pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-grzybica-stop-i-dloni. Jeśli okażą się nieskuteczne – na rynku dostępna jest cała gama preparatów pomocnych w walce z tym schorzeniem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.