Dlaczego mam ten wilczy apetyt?

Witam! Nie mam pojęcia co się ze mną dzieje ostatnimi czasy. Wcześniej jadłam dość mało, jednak od kilku dni wręcz nie mogę się najeść. Cały czas jem (tylko to co mi smakuje) i jest mi mało. Łatwo mnie zdenerwować, a także jestem nieustannie zmęczona, nie mogę się wyspać, nieważne ile śpię. Niedawno w badaniach krwi wyszło mi, że mam nieco podwyższony cukier (nie wiem czy ma to jakieś znaczenie). Mój humor również nie jest stabilny - w tej chwili czuję się właściwie dobrze, jednak niedawno wyszłam z tzw. dołka (generalnie mam okresy gdzie jestem przygnębiona, płaczliwa bądź nie nie odczuwam żadnych emocji, a później z dnia na dzień znowu wszystko jest "normalnie"). Zaczynam się martwić o swoje zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. A może niepotrzebnie panikuję?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Nadmierny apetyt, który budzi Pani niepokój może pojawiać się z wielu przyczyn. Problem ten zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, ponieważ taki stan zależy od różnych czynników, w tym prowadzonego stylu życia, stanu zdrowia itp. Czasami za ten problem odpowiada dotychczasowy sposób odżywiania, nieregularność w przyjmowaniu posiłków itp., dostarczanie zbyt małej ilości witamin i składników odżywczych itp. Jeżeli chciałaby Pani dokonać modyfikacji w swojej diecie, warto skonsultować się z dietetykiem, który na podstawie szczegółowego wywiadu będzie mógł zaproponować jadłospis idealnie dopasowany do Pani potrzeb.

Zdarza się, że przyczyną wzmożonego apetytu są zaburzenia w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej. W przypadku podejrzenia chorób na tle endokrynologicznym zachęcamy do wizyty u specjalisty. Endokrynolog zleci Pani odpowiednie badania hormonów i w oparciu o nie przestawi możliwe sposoby leczenia.

Jeżeli w badaniach nie wyjdzie nic niepokojącego to można wziąć pod uwagę, że te dolegliwości pojawiają się na tle psychogennym. Z pytania wynika, że dość często miewa Pani wahania nastroju, odczuwa przygnębienie itp. Być może dobrym pomysłem będzie rozmowa z psychologiem lub psychoterapeutą, aby przepracować z nim swoje stany emocjonalne i reakcje na stres.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na portalu abcZdrowie.pl. Znajdzie w nim Pani kilka wskazówek, które być może pomogą w walce z nadmiernym apetytem:

https://zywienie.abczdrowie.pl/jak-opanowac-nieokielznany-apetyt

Na podobne pytania odpowiadają też eksperci naszego portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyny-wzmozonego-apetytu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-zahamowac-zbyt-duzy-apetyt

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieustanny-glod-i-duzy-apetyt

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.