Dzień dobry! Trzeba przeanalizować Pani/Pana styl życia (m.in aktualny stan odżywienia, występowanie ewentualnych schorzeń, aktywność fizyczną), aby trafniej odpowiedzieć na pytanie czym może być spowodowany wzmożony apetyt. Warto zastanowić się czy nie miał Pan/Pani ostatnio stresujących sytuacji, które często prowadzą do tz. "zajadania" problemów. Zwiększenie aktywności fizycznej lub nieregularne jedzenie w długich odstępach czasu, również może przyczyniać się do wzrostu apetytu. Wówczas w zmniejszeniu napadów apetytu powinno pomóc wprowadzenie 4-5 regularnych posiłków co około 3-4h. Proszę pamiętać, aby posiłki były pełnowartościowe (bogate w produkty białkowe tj. jogurty, mleko, sery twarogowe, mięso; węglowodany tj. kasze, ryż brązowy, makaron, pieczywo ciemne, owoce, warzywa; tłuszcze tj.oleje roślinne, tłuszcze zawarte w orzechach, nasionach słonecznika). Restrykcyjne ograniczenie węglowodanów w diecie może prowadzić do zwiększonej chęci na produkty słodkie. Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

0

Kilka możliwości:
- zmiana pory roku, organizm domaga się bardziej "treściwego" jedzenia lub jego większej ilości
- zwiększona aktywność fizyczna lub umysłowa
- niejedzenie dostatecznej ilości posiłków w dzień
- stres, tzw. "zajadanie"
- niedostateczna ilość składników mineralnych i witamin w codziennej diecie, w związku z czym organizm domaga się "więcej"

inne, poważniejsze, wymagające konsultacji lekarskiej:
- przyczyny nerwowe
- choroby tarczycy, choroby pasożytnicze, cukrzyca

0

Witam serdecznie,
Przyczyn może być wiele, wśród nich można wyróżnić:

- kompulsywne jedzenie pod wpływem stresu i silnych emocji- tu może pomóc psycholog lub psychodietetyk

- zaburzenia hormonalne

- cukrzyca

- choroby układu pokarmowego (np. nieżyt żołądka i bóle głodowe)

Wymieniłam tylko niektóre powody, warto byłoby przyjrzeć się organizmowi, kiedy występują napady głodu, czy towarzyszy im złe samopoczucie fizyczne lub psychiczne.

Czy wzrosła Panu waga?

Pozdrawiam serdecznie,
Natalia Jasiakiewicz-Jeleń
kontakt@pracownia-diet.pl

0

Witam . Na podstawie tego co Pan napisał nie jestem w stanie stwierdzić co może powodować wzmożony apetyt, a może sporo rzeczy. Proponuje udać się bezpośrednio do dietetyka gdzie zostanie przeprowadzony dokładny wywiad i badanie - analiza składu ciała. Na tej podstawie jednoznacznie będzie można stwierdzić ca jest powodem wzmożonego apetytu. Pozdrawiam

0

Dzień dobry,
przyczyn wzmożonego apetytu może być wiele ale najczęstszą przyczyną bywa stres dlatego oprócz zbilansowanej diety, regularnie spożywanych posiłków polecam ruch na świeżym powietrzu, to powinno rozładować napięcie i dodatkowo dotleni organizm. Warto zastanowić się, czy nie zaczął zażywać Pan nowych leków np. na alergię, sterydów itp.

0

Witam, przyczyn może być wiele. Najprostszą przyczyną wzmożonego apetytu na jesieni może być chociażby zwiększone zapotrzebowanie na produkty energetyczne związane ze zwiększonym wydatkowaniem energii potrzebne na ogrzewanie ciała. Ale może to być również nieprawidłowo zbilansowana dieta. Niekiedy to co odczuwamy, to nie głód, a apetyt, czyli najprościej cos na co mamy ochotę mimo, że wcale nie jesteśmy głodni. Jeżeli niepokoi Pana stan łaknienia, to dobrze by było udać się do dietetyka w Pana okolicy, który przeanalizuje sposób Pana odzywania oraz oceni stan zdrowia i na tej podstawie bedzie mógł cos więcej powiedzieć na temat wzmożonego apetytu.

0

Witam, wzmożony apetyt może mieć różne podłoże. Czasami wynikać to może z zaburzonej równowagi w organizmie np wywołanej przez długie głodzenie. Czasami jest to apetyt "psychiczny" - jemy ze stresu, ale może to być również symptom choroby np.
nadczynności tarczycy czy cukrzycy.

0

Witam,
Wzmożony apetyt może być związany z nieregularnym spożywaniem posiłków, wtedy organizm domaga się podaży większej ilości energii. Zjawisko to może być także związane z nadmiernymi sytuacjami stresowymi, a może w ostatnim czasie zwiększył Pan swoją aktywność fizyczną i po prostu wydatek energetyczny jest większy. Brakuje tu informacji od jak dawna odczuwa Pan wzmożony apetyt i czy Pana masa ciała w tym czasie się zmieniła? Wzmożony apetyt może pojawić się przy nadczynności tarczycy, wtedy spożywamy dużo więcej energii ale przy tym nie występuje zjawisko przybierania na masie ciała. Kolejnym schorzeniem w którym może występować nadmierny apetyt jest cukrzyca typu II.
Zalecałabym wizytę u lekarza rodzinnego, który może Pana skierować na morfologię krwi, aby oznaczyć poziom TSH i glukozy we krwi.
Pozdrawiam serdecznie

0

Witam!
Proszę napisać więcej o sobie, przyczyn wzmożonego apetytu może być kilka,podwyższony cukier w organiźmie lub niedobór niektórych składników mineralnych chromu czy miedzi

0

Wzmożony apetyt jest wynikiem podwyższenia metabolizmu. Może być to wynikiem działania hormonów stresu, leków, zmiany żywienia czy dodaniem aktywności fizycznej, bądź skutkiem niektórych chorób.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty