Jakie mogą być przyczyny niedowagi?

Jakie mogą być przyczyny nie dowagi? Jestem chudy i wysoki.

Przyczyn niedowagi może być wiele. Mogą to być m.in. problemy z tarczycą tj nadczynność tarczycy w której występuje wzmożona przemiana materii. Zaburzenie wchłaniania gdzie dochodzi do obniżonej wchłanialności różnych składników pokarmowych spowodowanych np. zanikiem kosmków jelitowych bądź niedoborem enzymów tj. laktaza. Inne choroby np. nowotworowe, metaboliczne, obecność pasożytów w organizmie. Kolejną przyczyną może być zbyt niska podaż energii w naszej diecie, bądź zbyt duży katabolizm spowodowany zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym. Pozdrawiam, Łasek Natalia, www.nvit.pl

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Przyczynami niedowagi mogą być: choroby endokrynne, cukrzyca, choroby układu pokarmowego, niedobór kalorii w diecie, pasożyty. Może tez tak być że jest Pan typem leptosomatycznym, który w przeciwieństwie do typu atletycznego czy pyknika ma nizszą masę ciała. Pozdrawiam

Przyczyn moze być wiele - od bardziej i mniej poważnych chorób po zwyczajne spożywanie zbyt małej ilości kalorii w stosunku do zapotrzebowania. Należy zrobić komplet badań i udac się z nimi najpierw do lekarza, anastępnie do dietetyka.

Witam, bardzo różne i liczne. Czy zawsze (od urodzenia) Pana masa ciała była niedoborowa? (To łatwo wyczytać z książeczki zdrowia). Czy też masa ciała zmieniła się w ostatnim okresie. Ważne też jaką masę ciała mieli Pana rodzice, gdy byli w Pana wieku.
To daje pewien punkt odniesienia do czynników genetycznych.
Nie podaje Pan żadnych konkretnych danych, wiec i odpowiedź jest bardziej teoretyczna niż praktyczna.

Serdecznie pozdrawiam.