Jak zahamować zbyt duży apetyt?

Witam. Od jakiegoś miesiąca mam bardzo duże łaknienie. Potrafię zjeść mnóstwo, nie tylko słodyczy, ale i innych produktów. Moje BMI wynosi 21. Boję się, żeby te obżarstwa nie doprowadziły do nadwagi. Co mam zrobić?
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Proponuję zadbać o regularne spożywanie posiłków - wprowadzenie systemu 5-6 mniejszych posiłków dziennie, opierających się na zdrowych produktach, zmniejszy uczucie łaknienia w ciągu dnia. Ponadto, aby zwiększyć uczucie sytości, warto spożywać produkty bogate w błonnik, który wykazuje właśnie takie działanie, a ponadto usprawnia pracę przewodu pokarmowego. W największych ilościach jest on obecny w produktach zbożowych pełnoziarnistych oraz w świeżych warzywach i owocach.
pozdrawiam

Witaj,
Coś musiało się stać, że masz taki apetyt. Najczęstsze przszyny to:
- leki (antykoncepcyjne, sterydy)
- nieregularne spożywanie posiłków i tryb życia
- schorzenia np. nadczynność tarczycy,
- stres.
Przede wszystkim zacznij jeść posiłki co 3-4h o małej objętości.
Komponuj posiłki z produktów o niskim indeksie glikemicznym - http://portal.abczdrowie.pl/indeks-glikemiczny.
Pij wodę mineralną oraz zieloną herbatę.
Pozdrawiam,
Aneta Kościołek