Dlaczego mieniło mi się w oczach?

Witam, mam 18 lat, jestem szczupłym chłopakiem. Jestem ogólnie chętny do uprawiania sportów, szczególnie piłki nożnej ale dzisiaj miałem pewne problemy. Chodzę ogólnie do szkoły miałem lekcję wychowania fizycznego i grałem oczywiście całą lekcję w piłkę nożną, biegałem, kopałem i ogólnie się całkowicie zmęczyłem, jak zwykle. Po powrocie ze szkoły po dwóch godzinach odpoczynku pojechałem rowerem dość niedaleko aby z kolegami pograć jeszcze w piłkę nożną. I tu zaczęły się problemy. Po jakichś 30 minutach gry, ogólnie byłem już dość zmęczony, zaczęło mi się ,,mienić w oczach" czyli obraz mi się lekko rozmazywał, nie widziałem podwójnie lecz jakby troche ostrość obrazu spadła, i jeszcze do tego doszły lekkie zawroty głowy, tak jakby nie mogłem się zbytnio skupić na grze. To jak narazie pierwszy taki przypadek od dawna, ponieważ już takie coś przeżywałem, rok lub dwa lata temu i też przy wysiłku typu piłka nożna. Czy to oznacza, że byłem po prostu słabo nawodniony albo zabrakło mi witamin ?

Jak sam Pan zaznaczył uległ Pan przemęczeniu na lekcji WF z grą w piłkę nożną i ponownie nastąpiło u Pana przemęczenie podczas kolejnego meczu w tym samym dniu. Dodatkowo wspomina Pan podobny skutek tego typu wysiłku jak gra w piłkę nożną ponad rok temu, kiedy podobnie się Pan przemęczył. Istotnie, tak jak Pan stwierdził, najbardziej prawdopodobną przyczyną wystąpienia zaburzeń ostrości widzenia i zmian w polu widzenia oraz koncentracji uwagi o charakterze tzw. nieukładowych zawrotów głowy, mogło być odwodnienie organizmu. Po oczywistym, przy tak intensywnym wysiłku powtórzonym tego samego dnia, nadmiernym wypoceniu się, a przy niedoborze wypicia odpowiednich dla sportowca ilości i jakości płynów ( np. wysokozmineralizowanej wody mineralnej ) dochodzi do zaburzeń pracy mózgu, w tym i wzroku. Poza deficytem wody w organizmie, przy silnym zmęczeniu zabrakło zapewne także i minerałów ( sodu, potasu, wapnia, magnezu ), a przy szczupłej budowie ciała również mogło Panu brakować substancji energetycznych, głównie glukozy. Nabyte przez Pana przykre doświadczenie dolegliwości związanych z intensywnym wysiłkiem powinno z jednej stron przynieść świadomość granic własnej wydolności fizycznej, a z drugiej dać wskazówkę o celowości uzupełniania w koniecznej przerwie w dużym wysiłku większej ilości służących zdrowiu płynów i spożycia wówczas bogatoenergetycznego posiłku. Nawet w tak młodym wieku, a przy znacznej aktywności sportowej, wobec powtarzania się opisanych stanów przemęczenia, warto np. raz w roku dać sobie wykonać badanie EKG, rentgen klatki piersiowej oraz zestaw badań laboratoryjnych krwi i moczu, które może zlecić lekarz rodzinny.