Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 2 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy można przesadzić z piciem wody na diecie?

Witam, Czy można przesadzić z piciem wody na diecie? Chodzi o to ze ostatnio czuje sie słabo, miewam zawroty głowy i czy to może być wina nadmiaru wypijanej wody? Dodam ze wcześniej piłam ok 1 litra na dobę a od jakiegoś czasu staram sie 1,5l a czasami i więcej. Pozdrawiam
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Otyłość w Polsce

Witam,

Zawroty głowy nie powinny się pojawiać przy piciu wody 1,5 l na dobę. To i tak ilość wody może być nie wystarczająca. Proszę przyjrzeć się aktualnym nawykom żywieniowym i je pozmieniać. Warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ fakt ten nie musi być powiązany z dostarczaniem wody, a może mieć podłoże gdzie indziej.

Pozdrawiam,

Grzegorz Wichrzycki
Trener Personalny - www.freebody.pl
Trener Personalny Online - www.freebody-online.pl

Trener personalny, założyciel Freebody, redaktor blogów o tematyce fitnessowej, masażysta.
0

Witam serdecznie,
jeżeli chodzi o ilość wypijanej wody to należy zwrócić uwagę na całość wypijanych płynów w ciągu dnia. Dzienna podaż wody/płynów jest uzależniona od wielu czynników, m.in. wieku, stanu fizjologicznego, wysiłku fizycznego, warunków klimatycznych. Wg informacji przesłanej przez Panią wypija Pani 1,5 l wody a nawet więcej. Pytanie, czy oprócz tej wody wypija Pani jakieś inne płyny (herbaty, kawy, soki, jogurty, mleko). Jeżeli nerki funkcjonują prawidłowo, podana przez Panią ilośc wody nie powinna powodować zawrotów wody. Chyba że jest to woda wysokozmineralizowana, wówczas może dojść do nadmiernej kumulacji niektórych minerałów. Jeżeli jednak zauważyła Pani związek pomiędzy pojawieniem się zawrotów głowy a zwiększeniem spożycia wody to proszę ograniczyć spożycie do ilości 1,5 l wszystkich płynów w ciągu dnia.
Przyczyna może również tkwić w bilansie diety, wspomniała Pani że jest na diecie. Proszę przeanalizować, czy stosowana dieta nie jest zbyt niskokaloryczna lub niedoborowa.
Pozdrawiam
Magdalena Drażba - Dietetyk Medyczny Gdynia

0

Witam,
1,5 litra wody dziennie jest rekomendowaną ilością, którą powinniśmy wypijać. Nie wypija Pani za dużych ilości wody. Myślę, że zawroty głowy wynikają z innych przyczyn. Przyjrzałabym się bliżej diecie, którą Pani stosuje. Objawy mogą sugerować, że stosuje Pani zbyt restrykcyjną dietę. Doradzam wizytę u dietetyka, stosowanie niedoborowych diet na własną rękę może skończyć się niedoborami witaminowo - mineralnymi i daje gwarantowany efekt "jo-jo".

Specjalista z zakresu nauk o żywieniu człowieka i dietetyki.
0

Organizm bardzo szybko potrafi pozbyć się nadmiaru wody. Szczególnie, że na diecie zapewne Pani stosuje zmniejszoną ilość soli, czyli woda nie zostaje w organizmie. Jeśli jest Pani na diecie to przyczynami zawrotów głowy i uczucia słabości może być zbyt mała ilość dostarczanych kalorii.

Absolwentka technologii żywności i żywienia człowieka na SGGW w Warszawie. Ukończyła kursy doskonalące umiejętności pracy jako psychodietetyk i doradca dietetyczny.
0

Witam
W sytuacji gdy przesadzi się z ilością dostarczanych płynów może dojść do hiponatremii. Jest to zjawisko przewodnienia lub odwodnienia organizmu. Hiponatremia to zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej, którego istotą jest niedobór sodu w organizmie. Hiponatremia umiarkowana (120-130 mmol/l) może dawać takie objawy jak: osłabienie, zawroty głowy, nudności. Czyli zgadzało by się z tymi objawami jakie występują u Pani.
Ważne jest również ile wody dostarcza Pani z innych źródeł takich jak: soki, mleko, zupy itp. Nie podała Pani swojej masy ciała ani rodzaju wody jaka jest dostarczana, więc ciężko określić czy ilość 1,5 l wody lub więcej, może prowadzić do przewodnienia hipotonicznego.
Jeżeli zaś, zauważyła Pani iż objawy te pojawiły się wraz ze zwiększeniem ilości wypijanej wody, to może faktycznie dochodzi do przewodnienia.
Polecam zrobić podstawowe badanie jakim jest morfologia krwi, która pozwala ustalić poziom sodu w organizmie oraz banie moczu.
Pozdrawiam

http://www.zawadzki.fitdietetyk.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy