Czy piję za dużo wody?

Mam 19 lat. Staram się pić jak najwięcej wody, zwykłej, niegazowanej. Bardzo lubię jej smak, a jednocześnie nie lubię słodkich i gazowanych napojów. Piję okolo 1,5 butelki wody dziennie (około 2,5/3l), po wypiciu tej 1,5 butelki wody, kiedy chce znów się napić pojawia się coś typu "odruch wymiotny". Mocz po wypiciu takiej ilości wody jest przezroczysty lub przezroczysty lekko zabarwiony na żółto. Czy to oznacza, że piję za dużo wody? Jest to w ogóle możliwe?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zapotrzebowanie ludzkiego organizmu na wodę nie jest stałe – zależy od wieku, płci, masy ciała, aktywności fizycznej i trybu życia, a nawet diety i pory roku. Przyjmuje się, że dorosły, młody człowiek może potrzebować nawet około 3 litrów płynów na dobę, ale nie jest to ilość wypijanej wody. Zapotrzebowanie na płyny zaspokajają bowiem w różnym stopniu inne napoje (w tym także kawa i herbata), posiłki – zupy, jogurty czy warzywa i owoce. Niewykluczone więc, że faktycznie Pani przyjmuje za dużo płynów.

Odsyłam do naszego artykułu: https://zywienie.abczdrowie.pl/ile-powinnismy-pic-sprawdz-jak-duzo-potrzebujesz-wody.

Jasny mocz świadczy o dużej ilości wypijanych płynów – nie jest to objaw nienaturalny, nie świadczy też o żadnym zaburzeniu w przeciwieństwie do ciemnego moczu o intensywnym zapachu, który pojawia się u osób odwodnionych. Niemniej nadmiar wypijanej wody może być szkodliwy – przewodnienie hipotoniczne, inaczej zatrucie wodne, może w określonych sytuacjach zakończyć się nawet śmiercią.

Proszę zapoznać się także z tym artykułem, być może okaże się pomocny: https://zywienie.abczdrowie.pl/naukowcy-alarmuja-picie-zbyt-duzych-ilosci-wody-moze-byc-niebezpieczne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.