Dlaczego miewam drastyczne wahania nastrojów?

Witam. Bardzo szybko wpadam w zły nastrój jakieś doły ale teraz bardziej się nasiliły. Czuję niepokoj jakieś przerażenie w zołądku. Za dziecka też miałam takie uczucie w żołądku dziwne. Ale teraz się nasiliły. Raz jestem bardzo szczęśliwa pełna życia i pewna siebie a za chwilę nie widzę sensu w niczym brak mi motywacji do wstania z łóżka nawet. Rozmyślałam o przyszłości ( planuje ale nic z tym nie robię) i przeszłości ( że prze moje nastroje niekontrolowane, bo sobie coś wkręcała tracę przyjaciół) . Za dużo nieraz. Mam gonitwę myśli. Nie pamiętam kiedy ostatni raz spałam cała noc. Budziłam się często. Teraz to już śpię po 4 h tylko. I też się budzę. Chwilowo alkohol mi pomagał ale zauważyłam, że jeszcze bardziej mnie niszy i ograniczyłam. Wstaje przerażona bo nie wiem co mi jest. W relacjach z innymi ludźmi też uciekałam, bo dopadał mnie niepokoj i wpadałam w Panikę, że ktoś mnie może okłamać. Nie chcę się tak czuć. Boję się. Nie chcę siedzieć smutna, bo mi się coś w głowie uroilo nie potrzebne. Może za dużo sobie wkręcam nie potrzebnych rzeczy do głowy ale nie panuje nad tym.
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani,



wskazana jest szczegółowa diagnostyka i ukierunkowane leczenie, przyczyną może być czynnik psychiczny.

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty