Dlaczego mocz ma brązowy kolor?

Witam. Od 2 dni zauwazylam, że rano po przebudzeniu, przy pójściu do toalety mój mocz jest ciemny i ma brzydki zapach. W ciągu dnia jest normalny w kolorze słomkowym i bez zapachu , to świadczy o odwodnieniu czy wymagają jest diagnostyka ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

brązowy kolor moczu oraz jego nieprzyjemny zapach, który się u Pani pojawił, jest wskazaniem do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu oraz wykonania podstawowych badań krwi. Opisane przez Panią objawy mogą sugerować na odwodnienie organizmu, jednak mogą się wiązać także z chorobami nerek, zapaleniem wątroby, a także porfirią, która wykazuje zaburzone przetwarzanie hemoglobiny we krwi. Z pewnością nie powinna Pani bagatelizować tego problemu i zaleca się jak najszybszą kontrolę u lekarza.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/ciemny-mocz-co-oznacza-postepowanie

https://portal.abczdrowie.pl/niepokojacy-zapach-moczu-moze-byc-objawem-choroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.