Dlaczego mój cykl nie jest regularny?

Witam spóźnia mi się miesiączka ok 4 dni a mimo tego w tych dniach miałam typowy dla okresu ból brzucha i gdy korzystałam z toalety, na papierze, było widać gęsta wydzielinę koloru różowo-brazowego. Zrobiłam dwa testy ciążowe 3 dnia opóźnienia i oba były negatywne. Wiem, że kilka miesięcy temu byłam zdiagnozowana z podwyższoną prolaktyna, ponieważ miałam nieregularne miesiączki takie o 4 dni jak teraz, lecz od 3 miesięcy miałam regularne miesiączki. Czy możliwe jest, że okres wraca do tego co było sprzed 3 miesięcy? Dodam jeszcze, że w ostatnim tygodniu lutego chorowałam na covida i brałam leki przeciw niemu, czy może to w jakiś sposób wpłynęło na cykl?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

konsekwencją nadmiaru prolaktyny w organizmie są zaburzenia cyklu miesiączkowego. Cykle bywają bezowulacyjne co wiąże się z nieregularnym miesiączkowaniem. Jeśli więc nie zastosowała Pani żadnego leczenia w kierunku hiperprolaktynemii, to najprawdopodobniej zaburzenia hormonalne są przyczyną braku okresu.

Jest to tym bardziej prawdopodobne z uwagi na wykluczenie ciąży przy pomocy testów ciążowych, które wykonała Pani po dniu spodziewanej miesiączki. Proszę więc ponownie udać się do lekarza w celu rozpoczęcia leczenia zbyt wysokiej prolaktyny.

Jeśli zaś chodzi o drugie pytanie dotyczące wpływu koronawirusa na spóźniającą się miesiączkę, to choć nie ma szczegółowych badań na ten temat, to wiele kobiet narzeka na zaburzenia cyklu po przejściu tej choroby.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wysoki-poziom-prolaktynyi-nieregularne-miesiaczki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zanik-okresu-przy-podwyzszonej-prolaktynie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.