Dlaczego moje krwawienie z odstawienia tak wygląda?

Dzień dobry, jestem na 13 tabletce czwartego opakowania drovelisu i wystąpiły u mnie skurcze i krwawienie wymagające użycia środków higienicznych. W ostatniej przerwie między opakowaniami nie miałam plamień ani krwawienia, pojawiło się dopiero teraz. Miałam USG przez powłoki brzuszne tydzień temu ze względu na ZUM i problemy jelitowe, by wykluczyć ból spowodowany przyczynami ginekologicznymi i wszystko było okej, endometrium jak w 1 fazie i brak patologicznych zmian. Tabletki biorę regularnie z maksymalnie 2/3 godzinną różnicą. Krwawienie bardziej przypomina mój naturalny okres niż krwawienie na antykoncepcji ponieważ jest dość obfite i nieco bolesne. Czy powinnam się zgłosić do lekarza czy jest to normalna odpowiedź na ingerencję hormonalną?
KOBIETA, 22 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisane przez Panią objawy mogą być związane z interakcją hormonalną wynikającą z zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Niemniej jednak, krwawienie obfite i bolesne, występujące w trakcie zażywania tabletek, może wymagać konsultacji z lekarzem. Chociaż pewna ilość plamienia lub lekkiego krwawienia może być normalna w początkowych etapach stosowania hormonów, to mocne krwawienie jest raczej nietypowe i może wskazywać na pewne problemy.

Warto skonsultować się z ginekologiem, aby omówić objawy. Lekarz będzie mógł ocenić sytuację na podstawie historii medycznej, wyników badań oraz aktualnej sytuacji hormonalnej. Konieczne może być dostosowanie dawki lub rodzaju tabletek antykoncepcyjnych, aby dowiedzieć się, co może powodować te nieprawidłowości.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-pojawilo-sie-krwawienie-podczas-stosowania-tabletek-antykoncepcyjnych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.