Dlaczego moje stolce są tak wodniste?

Od kilku dni często się wyprozniam zadaeza się że nawet 4 razy w ciągu dnia niestety nie prowadzę zdrowego trybu życia a do tego żyje w ciągłym stresie gdy się wyprozniam to wypruznianie jest bardzo zadkiem częsty leci tzw sama woda ci może być przyczyną

Redakcja abcZdrowie

Witam,

stolec o takim charakterze i częstotliwości wskazuje na biegunkę – natomiast nie sposób ustalić jej przyczyny. Zazwyczaj jest nią infekcja – potocznie zwana grypą żołądkową, zatruciem bakteriami (np. E. Coli) czy reakcją na spożyty posiłek (zbyt ciężkostrawny). Jeżeli nie dba Pan o właściwą dietę, a dodatkowo towarzyszy Panu na co dzień stres, to niewykluczone, że te dwa czynniki pośrednio lub bezpośrednio spowodowały biegunkę. Niestety może utrzymywać się nawet do 2 tygodni – w zależności od jej przyczyny. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/grypa-jelitowa.

Proszę pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody, najlepiej również wspomóc się elektrolitami, by nie dopuścić do odwodnienia. Dodatkowo warto zmienić dietę i zadbać o właściwe pożywienie, by organizm miał szansę się zregenerować, a jelita uspokoiły. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/rozwolnienie-przyczyny-choroby.

Jeżeli dolegliwości nie ustąpią po kilku dniach lub, co gorsza, nasilą się – proszę niezwłocznie skonsultować się z internistą z przychodni POZ. Biegunka przewlekła wymaga diagnostyki pod kątem m.in. chorób zapalnych jelit czy alergii.

Być może przydatna okaże się ta infografika: https://portal.abczdrowie.pl/poznaj-symptomy-ktore-wskazuja-ze-biegunka-jest-powazniejsza-niz-myslisz.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.