Dlaczego muszę mówić przez zamknięte zęby?

Witam, dnia 8 lipca miałam usuwane dwie ósemki po jednej stronie. Zaleceniem do usunięcia było zakończenie leczenia ortodontycznego. Przed zabiegiem miałam robione TK żuchwy, ponieważ dolne zęby były zbyt głęboko osadzone. Wszystko przebiegło bez problemów, zęby zostały usunięte szybko. Dostałam antybiotyk i środki przeciwbólowe. 15 lipca miałam ściągane szwy, Pani doktor powiedziała, że widzi że mam problem z otwieraniem buzi i kazała ćwiczyć rozciąganie. Szwy udało się ściągnąć. Jest 19 lipca. Ból jest mniejszy, ale mam duży problem z otwieraniem buzi. Mówię przez zaciśnięte zęby i nie potrafię normalnie jeść. Ledwo mogę wsadzić łyżkę do ust.

Witam,

prawdopodobnie ciągle utrzymuje się szczękościsk, który mógł być wynikiem stanu zapalnego związanego z usuwanymi ósemkami. Szczękościsk to zazwyczaj częściowy brak możliwości otwarcia jamy ustnej. Występuje na skutek odruchowego skurczu mięśni stawu skroniowo-żuchwowego (żwacz/ skroniowy/ mięśnie skrzydłowe). Kilkukrotne wykonywanie ćwiczeń zaleconych przez lekarza, rozciągających te mięśnie w ciągu dnia powinno zmniejszać szczękościsk. Działa to podobnie jak przy skurczu innych mięśni w całym ciele, które trzeba rozmasować i porozciągać.

Jeśli problem z otwarciem ust będzie się mimo to utrzymywał, proponuję wizytę u lekarza stomatologa zajmującego się szczególnie stawem skroniowo żuchwowym (zaburzeniami narządu żucia i okluzją).