Dlaczego nie mam okresu po 36 dniach?

Witam. Mam 26 lat, spóźnia mi się okres. Zazwyczaj występował co 27 max 33dni, dziś mija 36 dzień i nie ukrywam, że zaczynam się niepokoić. Mniej więcej w dzień spodziewanej miesiączki od rana pobolewal (lekkie kłucie, wieczorem mocniejsze) mnie brzuch pod pępkiem, dostałam dużych wzdęć i częściej oddawałam mocz. W ostatnich miesiącach zmienilam lekko dietę na zdrowszą, piłam czasem napar z pokrzywy i więcej wody, schudłam max 1-2 kg, więc raczej nie ma to związku. Wczoraj zrobiłam test ciążowy - negatywny. W ostatnim czasie samopoczucie miałam dobre, nie biorę żadnych leków, używamy prezerwatyw, jedynie szybko się stresuję. Brak śluzu od kilku dni. Nie mam infekcji, nie występuje świąd itd, ani dolegliwości przy oddawaniu moczu. Nie wypadają mi włosy, paznokcie się nie łamią. Nie wiem czym może być to spowodowane i co dalej robić? Nie ukrywam, że w tej chwili pójście do lekarza, to totalna ostateczność, ponieważ nie mam ubezpieczenia, a na wizyty prywatne w czasie pandemii niestety mnie nie stać.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli odczuwa Pani dolegliwości wskazujące na zbliżającą się miesiączkę – to jest ból podbrzusza – i/lub inne symptomy typowe dla PMS, to oznacza, że na osi podwzgórze-jajniki prawdopodobnie nic niepokojącego się nie dzieje.

Proszę pamiętać, że nawet zdrowe, regularnie miesiączkujące kobiety mogą niekiedy mieć problem z opóźniającą się miesiączką – nie zawsze to musi świadczyć o chorobie lub ciąży. Prawidłowo cykl kobiety może trwać nawet 40 dni.

Jeżeli lada dzień nie pojawi się krwawienie, wskazana będzie wizyta u ginekologa w celu ustalenia źródła problemu.

O najczęstszych przyczynach braku menstruacji może Pani przeczytać w naszym artykule, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-test-negatywny-przyczyny-czynniki-chorobowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.