Dlaczego nie mogę schudnąć, chociaż się staram?

Witam, moim problemem jest to, że nie wiem jak schudnąć.. Mam 19 lat, ważę 66kg, i jestem wysoka(178cm). Jestem szczupła właściwie, ale nie czuję się dobrze w swoim ciele. Nie mogę sobie poradzić z oponką na brzuchu i z tłuszczem na nogach.. Biegam już jakiś czas, ćwiczę abs i nogi, ale to nic nie daje. Nigdy nie byłam typem kanapowca, zawsze jestem w ruchu. Jem normalnie, unikam fast foodów, ale też nie ograniczam się zbytnio, bo jak schudnę to wracam po czasie do tego co było. Proszę o radę!
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Skuteczna dieta powinna być dobrana pod względem Pani zapotrzebowania energetycznego. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zachęcam do kontaktu drogą mailową. Z pewnością jednak powinna Pani skupić się na regularności posiłków (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ważne, aby posiłek był pełnowartościowy, bogaty w węglowodany złożone, które stanowią główne źródło energii. Polecam produkty pełnoziarniste, które są wolno trawione, stopniowo uwalniają glukozę do krwiobiegu, nie następuje gwałtowny skok cukru, a my na długo odczuwamy sytość. Takie śniadanie poprawi również koncentrację, samopoczucie i zniweluje senność. Ważnym składnikiem śniadania jest także białko, ponieważ na jego strawienie organizm zużywa spore ilość energii. Pamiętajmy także o owocach i warzywach. Dostarczą one niezbędnych witamin oraz składników mineralnych.
Kolejne posiłki powinny być zjadane w odstępach około 3h. Nie powinniśmy dopuszczać do wielkiego głodu. W przeciwnym wypadku po powrocie do domu ,,opróżnimy pół lodówki’’. Spożywanie dużych porcji przyczynia się do gwałtownego wydzielaniu insuliny, która sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Ostatni posiłek należy spożywać ok. 2-3h przed snem. Nie trzymajmy się stereotypowej godziny 18:00 przeznaczonej na ostatni posiłek, ponieważ chodząc późno spać i tak skusimy się na niezdrową przekąskę. Kolacje powinny być dość lekkie i nie zawierać dużej ilości węglowodanów.
Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne, ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp. Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Wprowadzi Pani w życie wszystkie moje zalecenia. Mam nadzieję, że przyniesie to pożądane efekty.
Jeżeli chciałaby Pani podejść do sprawy jeszcze bardziej profesjonalnie to proponuje ułożenie indywidualnej diety. Wymaga to jednak zebrania wywiadu żywieniowego i zdrowotnego. W tym celu zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną. Pacjentów przyjmuję w Warszawie. Jeżeli nie jest Pani z Warszawy prowadzę również konsultacje online.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego nie mogę schudnąć, chociaż odżywiam się zdrowo i regularnie?

Mam 33 lata, jestem matką 11-latka, wzrost 170 cm, waga 68 kg. Pracuję w biurze - siedzący tryb prac. Jem na śniadania 2 kanapki (wędlina, ser żółty, warzywa, pieczywo rożne, ciemne i jasne), ok. 10.00 jakiś owoc, potem jogurt z płatkami owsianymi czy zbożowymi, ok. 17-18.00 obiad - raz zupa, raz drugie danie. I koniec. Nie podjadam słodyczy, nie objadam się chipsami, nie mówię, że nie jadam w ogóle, ale nie przepadam, zatem i często nie jadam. Pływam raz w tygodniu, jeżdżę na rowerze, biegam, jeżdżę na rowerku stacjonarnym codziennie. Z uwagi na kłopoty z nerkami codziennie wypijam 1,5 l wody niegazowej, gazowanych napoi nie lubię, do tego normalnie jakaś kawa, jakaś herbata, sok marchewkowy. Używam słodzika. Generalnie chodzi o to, że wydaje mi się, że nie jem przesadnie, a zrzucić choć kg jest mi bardzo ciężko. Boleję nad brzuszkiem, który płaski nie jest, biodra się poszerzają... Zaczęłam stosować suplement wspomagający odchudzanie, ale nie widać efektów, po 1,5 miesiącu stosowania. Zauważyłam też, że po wypróżnieniach tak jakby puchły mi wnętrzności, jelita od środka. Jestem napompowana, wyglądam jak w ciąży, stan ten mija po 15-20 minutach. Taka sytuacja powtarza się praktycznie za każdym razem. Proszę o odpowiedź, czy to normalny stan, gdzie popełniam błędy w utrzymaniu choć tej wagi co mam? Pozdrawiam, Danona

KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu
Lek. Marta Hat
69 poziom zaufania

Witam!
Ważne, aby analizując Pani przypadek uwzględnić kilka dodatkowych informacji: od kiedy stara się Pani schudnąć, od kiedy jest stosowana aktywność fizyczna w takiej formie jak to Pani przedstawiła, czy w ostatnim czasie stosowała Pani jakieś diety, czy sposób odżywiania się zmienił.
Przyczyn przedstawionej przez Panią sytuacji może być kilka:
- zmiana proporcji tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej na korzyść tej drugiej, spowodowana treningiem, tkanka mięśniowa waży więcej niż tłuszcz, dlatego w okresie treningu spadek masy ciała w kilogramach może być niezauważalny, warto zwrócić uwagę na wymiary;
- przy szacowaniu tempa utraty masy ciała, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, jeżeli wyjściowa ilość tkanki tłuszczowej była mała, spadek kilogramów będzie zdecydowanie wolniejszy;
- spowolnienie metabolizmu spowodowane zbytnią dysproporcją między dostarczanymi a spalanymi kaloriami albo krótkim odstępem od zakończenia poprzedniej diety;
- przyczyna hormonalna , problemy z tarczycą wpływają na metabolizm, a pośrednio także na masę ciała.

Pani zapotrzebowanie kaloryczne, biorąc pod uwagę codzienną aktywność fizyczną wynosi ok. 2500kcal. Aby schudnąć 1 kg dieta powinna oscylować w okolicy 1400kcal/dobę.
Z opisu wynika, że odżywia się Pani całkiem dobrze, można by pomyśleć o zwiększeniu ilości posiłków do pięciu, aby największej porcji energii nie przyjmować wieczorem. Najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o kolację są produkty czystobiałkowe.
Bardzo dobrze, że stara się Pani ćwiczyć. Trening aerobowy (basen, rower, bieganie) powinny mieć miejsce 4-6 razy w tygodniu po co najmniej 40minut (po ćwiczeniach rozciąganie).
Dodatkowo wskazane byłyby ćwiczenia na poszczególne partie ciała (brzuch, nogi, ramiona) na początku półbrzuszki (proste i skośne), nożyce, pompki, wymachy nóg, czy któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minute. Później polecam programy Tamilee Webb oraz A6W.
Pozdrawiam serdecznie!

 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego nie mogę schudnąć, chociaż ćwiczę i ograniczam jedzenie?

Witam, mam 22 lata. Ważę 57 kg i mam 161 cm wzrostu. Od miesiąca biegałam 15 minut dziennie, nie jadam też żadnych posików po godzinie 16. (tylko śniadamnie i obiad, w międzyczasie owoce). Nie widząc efektów zaczęłam treningi fitness pokazywane na stronie internetowej i mimo kolejnych 3 tygodni dalej nie widzę efektów, moja waga się nie zmienia. Dlaczego?
22 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

przede wszystkim Twoje BMI wynosi 22 i oznacza wagę ciała prawidłową. Im więcej osoba ma nadwagi, tym szybciej chudnie. Należałoby zbadać skład Twojego ciała, aby przekonać się, czy masz za dużo tkanki tłuszczowej, ponieważ wskaźnikm BMI na to nie wskazuje.

Po drugie, aby pozbyć się tłuszczu trzeba przynajmniej 30-40 minut wysiłku aerobowego (tlenowego jak pływanie, biegania, jazda na rowezre itp), ponieważ dopiero po tym czasie zaczyna być spalane więcej tłuszczu, a mniej węglowodanów.

Ćwiczenia fizyczne w małym stopniu wpływają na utratę ciała. Są bardziej skuteczne w kształtowaniu określonych partii ciała.

Aby chudnąć trzeba jeść! Najlepiej 4-5 regularnych posiłków, aby orgaizm spalał kalorie, a nie magazynował je na długie przerwy i momenty głodu. Kolację można spożyć na 2-3 godziny przed snem i nie trzeba z niej rezygnować.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty