Zapytaj lekarza

7 3 6 , 7 6 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego nie mogę złapać oddechu mając 21 lat?

Dzień dobry. Od 7 msc mam problemy z oddychaniem. Przy dużym wysiłku zaczyna mi bic szybko serce , dusze się i to czasami aż do stanu w którym na prawdę nie mogę złapać oddechu . Mam stwierdzoną przez lekarza Depresję i przepisał mi escitalopram gdzie po tych tabletkach czuje się gorzej i mam lęk przed wychodzeniem z domu . Mam drgawki, jestem nie przytomna , rozdrazniona, pełna nerwów , ciągle się poce , drętwienie rąk i nóg . Ciężko mi się uspokoić. Czytałam o depresji oddechowej czy to możliwe że przez brak powietrza można się udusić? I może dojść do zgonu ? Proszę o odpowiedź
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Chusta lekarska - opatrunek oka

Chusta lekarska może zostać użyta do wykonywania opatrunków. Ekspert - lek. Łukasz Dubielecki wyjaśnia, jak opatrzyć oko za pomocy trójkątnej chusty.

Gdy brak powietrza przez dłuższy czas, to tak - można się udusić. Człowiek potrzebuje tlenu. Jak go nie ma, to może być problem....
....Jednakże jest to sytuacja absolutnie graniczna. To, co jest faktem to to, że cierpi Pani na zaburzenia nerwicowe. Te właśnie zaburzenia mogą doprowadzać do niepokoju, płytkiego oddechu, odczucia napięcia, sztywności itd. I tu jest prawdziwy problem. Gdy pojawiają się takie somatyczne objawy, bardzo często osoba z nerwicą zaczyna je interpretować w sposób katastroficzny, negatywny, bardzo lękowy. W takich momentach może pojawić się stan paniki, a także agorafobia (czyli to, co się pojawia u Pani - lęk przed wychodzeniem z domu na wolne przestrzenie, do ludzi). Wtedy ma się często odczucie braku tchu, wręcz braku tlenu. Czylu również to, co Pani opisuje.
Jest to stan bardzo nieprzyjemny, napędzający dalsze lęki i napięcia. Jednakze można sobie z nim poradzić, mozńa się go pozbyć. Przede wszystkim polecam podjać psychoterapię (np. poznawczo-behawioralną, która jest bardzo efektywna w wypadku nerwic lękowych). Farmakoterapia często działa jedynie na objawy, a przy odstawieniu leków - problemy mogą nawracać. Psychoterapia natomiast zajmuje się problemem u jego źródła, dzięki czemu przepracowuje go "od środka". Tym bardziej doradzam rozpoczęcie psychoterapii, iż pisze Pani, ze po tabletkach czuje się nawet gorzej. A to odczucie potęguje u Pani lęk i objawy psychosomatyczne.
Można się tego pozbyć. Trzymam zatem kciuki i serdecznie pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy