Dlaczego nie można uwidocznić jajnika podczas badania usg?

Jestem kobietą. Mam 24 lata. Od ok. 2 miesięcy cierpię na bóle brzucha w lewym dole biodrowym. Ból wyraźnie narastał po wysilku fizycznym, promieniował do pachwiny. Brzuch wydaje mi się opuchnięty, obrzęknięty. Udałam się na usg ginekologiczne. Badanie zmian nie wykazało, lecz podczas badania nie uwidoczniono jajnika lewego. Skierowano mnie na usg jamy brzusznej. W lewym dole biodrowym przy naczyniach występuje "dobrze odgraniczona, owalna zmiana o średnicy 2,5 cm - powiększony węzęł chłonny? lewy jajnik?, przypęcherzowo niewielka ilość wolnego płynu". Wykonałam badanie moczu i morfologię. W moczu obecne ciałka ketonowe i liczne szczawiany wapnia. Morfologia w normie, OB 10. Trafiłam na ginekologiczną izbę przyjęć z gorączką (od ponad tygodnia towarzyszy mi stan podgoraczkowy). Podczas dyżuru nie było lekarza ginekologa. Wykonano mi kolejne usg ginekologiczne i jamy brzucha. Ponownie nie uwidoczniono jajnika lewego. Po badaniu puszczono mnie do domu i poproszono, żebym wróciła na dyżur ginekologa. W wyniku konsultacji specjalistycznej -"jajnik lewy niewidoczny - guzy" ???. Jaka może być przyczyna braku możliwości uwidocznienia jajnika podczas aż trzech badań usg? Co mi może dolegać?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niemożność uwidocznienia jajnika, jak wynika z opisu - może być spowodowana przez guz np. łagodne potworniaki, które zakrywają prawidłową strukturę jajnika. Niewątpliwie wymaga Pani dalszej diagnostyki - ponieważ bez badań, nie ma danych, by powiedzieć na 100%, co to jest. Może to być np. wrodzona agenezja (niedorozwój jajnika). W takiej diagnostyce również rutynowo powinny być wykonane markery: Ca125 oraz CEA. Jest jeszcze możliwość, w zależności od uznania ginekologa na podstawie całościowego obrazu klinicznego oraz wykonanych dotąd badań: wykonanie laparoskopii zwiadowczej bądź np. badanie rezonansu magnetycznego miednicy mniejszej.

Dlatego zgodnie z zaleceniem lekarza dyżurnego, proponuję zgłoszenie się do dyżurującego ginekologa. Bo jak już wspomniałam - potrzebna jest dalsza diagnostyka, a dopiero na podstawie wyników kolejnych badań można stawiać konkretne rozpoznania.

Należy również powtórzyć badanie ogólne moczu oraz oznaczyć stężenie glukozy na czczo.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!