Dlaczego nie pojawia się okres?

Witam! Mam bardzo ważne pytanie a zarazem spory dylemat, z którym nie potrafię sobie poradzić. Od kilku dni nurtuje mnie pewne pytanie. Mam bowiem problem ze spóźniającym się okresem. Nie mam do końca jeszcze uregulowanych cykli, jednakże z reguły dostaję co 28, maksymalnie co 31 dni. Ostatnio jednak współżyłam z mężczyzną, choć prawdopodobieństwo zajścia w ciąże nie wchodzi w grę. A więc jak bywa i w tym miesiącu, tak też, powinno wystąpić kolejne krwawienie. Jednakże już minęło 6 dni od max. 31 (jak zazwyczaj dostaję) a okresu nadal nie ma. Dodam również, że ok. 3 a nawet jeszcze 2 dni temu miałam typowe bóle menstruacyjne u dołu brzucha, ewidentnie wskazujące na pojawienie się miesiączki, ale nadal cisza. Co jest nie tak? Czy może chodzić też o jakieś problemy hormonalne? Bardzo proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Przyczyn opóźnienia miesiączki może być wiele. Niestety niemożliwe jest ustalenie jej u Pani bez możliwości zebrania szczegółowego wywiadu.
Wydłużenie cyklu najczęściej związane jest z infekcją, wprowadzeniem diety restrykcyjnej, zwiększonym wysiłkiem fizycznym, stresem, zmianą klimatu oraz wieloma innymi. Oczywiście nieregularne miesiączki mogą być objawem zaburzeń hormonalnych, choć jednorazowe wydłużenie cyklu nie nasuwają jeszcze takich podejrzeń.

W obecnej sytuacji, gdy jest Pani aktywna seksualnie wskazane jest wykonanie testu ciążowego dla pełnego wykluczenia ciąży. Proszę pamiętać, iż nie ma 100% metody antykoncepcji.

Jeżeli wynik testu będzie negatywny, może Pani odczekać jeszcze 2 tygodnie z wizytą u ginekologa. Brak krwawienia w tym czasie będzie wskazaniem do kontroli ginekologicznej.

Pozdrawiam