Dlaczego nie widać poprawy po 10 latach leczenia depresji?

Witam. Choruję na depresję od 10 lat. Zaczęło się to wtedy, kiedy miałem wypadek i prawie straciłem nogę. Potem moi rodzice umarli i źle to przeżyłem. Biorę leki od 10 lat i nie widzę zachwycającej poprawy. Wygląda to tak, że choruję co 4 mies. Mam drętwienie ust, rąk, nóg i nie mam siły, a także jestem senny, mam suchość w ustach. Chciałem się poddać elektrowstrząsom, ale mam zakrzepicę. Proszę o pomoc, nie wiem co mam dalej robić, już nie mam siły do tej choroby, myślę także o najgorszym, ale to jak już nie będę miał wyboru. Pozdrawiam i dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Szanowny Panie,

W Pana mailu zabrakło mi kilku istotnych informacji. Znaczenie ma kwestia, czy w okresie 10 lat choroby były okresy pełnego zdrowia - remisji? Pisze Pan, że choruje co 4 miesiące, nie wiem jednak, czy oznacza to, że poszczególne epizody trwają u Pana zazwyczaj krótko i nawracają co 4 miesiące? Czy przyjmuje Pan leki normotymiczne? Jak brzmi rozpoznanie postawione przez lekarzy - depresja nawracająca, epizod depresyjny czy epizod depresyjny w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej? W przebiegu każdego z tych zaburzeń inne jest bowiem postępowanie, leczenie i rokowanie. Interesuje mnie również to, czy kiedykolwiek w Pana życiu występowały okresy podwyższonego nastroju i napędu - hipomanii?

Rozumiem, że jest Pan zmęczony długotrwałym przebiegiem choroby i brakiem powrotu do pełnej sprawności, trudno mi jednak wypowiadać się odnośnie takiego stanu rzeczy bez znajomości Pana pełnej dokumentacji leczenia. Myślę, że dobrze byłoby, gdyby mógł Pan udać się do poradni specjalizującej się w leczeniu depresji/zaburzeń afektywnych. Przy takim przebiegu dobrze byłoby bowiem, gdyby inny lekarz specjalizujący się w tym typie zaburzeń mógł zweryfikować Pana diagnozę i zastanowić się nad ewentualnymi zmianami w prowadzonym leczeniu. Czasem tego typu konsultacje prowadzą do nowych pomysłów i rozwiązań w zakresie leczenia i pozwalają uzyskać istotną poprawę stanu psychicznego pacjenta.

Proszę się nie załamywać! Trzymam kciuki za szybki powrót do zdrowia!