Dlaczego nie wystąpiła u mnie owulacja?

Od 2 miesięcy staramy się z mężem o dzidziusia:) i nic z tego nie wychodzi, okres mam chyba regularnie (16.12.2010 i 13.01.2011) i trwał 7 dni, o ile ten ostatni dzień można zaliczać do krwawienia, bo było parę plamek. Zmartwiłam się tym i poszłam do ginekologa, on zrobił mi USG i powiedział, że nie mam owulacji!
Teraz nie wiem, czy ta owulacja będzie, czy to tylko chwilowe, czy są jakieś leki, po których owulacja powróci, bo nie powiedział mi nic, oprócz tego, że mam dalej próbować. Czy nie powinien dać mi na badaniach np. hormonów czy tarczycy? I proszę mi powiedzieć, jak oblicza się te cykle, bo nie mam pojęcia, nigdy się tym nie interesowałam.
Proszę o pomoc, bardzo mi zależy.
Pozdrawiam,
Asia

Redakcja abcZdrowie

Zdrowym, płodnym kobietom zdarzają się w roku 1-2 cykle bezowulacyjne. Proszę spróbować prowadzić obserwację cyklu wg zasad metody objawowo-termicznej (pomiar codziennie rano, o tej samej godzinie, tym samym termometrem, zawsze w tym samym miejscu: pochwie, ustach lub odbycie - natychmiast po obudzeniu).
O owulacji świadczy taki skok temperatury, który:
- występuje po zaniku śluzu płodnego (przypominającego surowe białko jaja)
- najniższa z temperatur poziomu wyższego jest o co najmniej 2 kreski wyższa niż najwyższa z 6 poprzedzających

Bezpłatne szkolenie z zasad pomiaru i obserwacji prowadzą poradnie małżeńskie przy wszystkich parafiach katolickich w kraju (szkolenie z obserwacji cyklu jest warunkiem zawarcia sakramentu małżeństwa). Pomoc można tam uzyskać niezależnie od wyznania.