Dlaczego niemowlę plami z pochwy?

Córka ma 10 miesięcy, przy przebieraniu chusteczka była brudna od krwi (nie czysta krew a bardziej brunatna) zajrzałam również w pochwe i delikatnie narożnikiem chusteczki sprawdziłam, że to stamtąd plami. Czy takie zjawisko jest naturalne czy kontaktować się z lekarzem?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

za naturalne uznaje się krwawienie z pochwy w przypadku noworodka – jeżeli wydzielina pojawia się kilkanaście dni po porodzie, to uznaje się, że jest to skutek spadku hormonów w organizmie dziecka (przekazywanych przez okres ciąży przez organizm matki).

Jeżeli krwawienie pojawia się później, konieczne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem. Krwawienie z pochwy u dziewczynek przed okresem dojrzewania zawsze jest objawem nieprawidłowym, wymagającym diagnostyki. Przyczyn takiego plamienia może być wiele, poczynając od ciała obcego wprowadzonego do pochwy (infekcja sromu), kończąc na krwi w moczu dziecka z powodu infekcji dróg moczowych. Odsyłam do odpowiedzi eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-niemowle-krwawi-z-okolic-pochwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.