Dlaczego poziom prolaktyny nie jest stabilny?

Dzień dobry, 3 dnia cyklu robiłam badanie prolaktyny i wyszło 78ng/ml, czyli dużo ponad normę. Badanie to powtórzyłam w 22 dniu cyklu z wynikiem 15ng/ml. Przy pierwszym badaniu miałam stresujący dzień, czy takie wahania wyników mogą być tylko wynikiem stresu czy powinnam udać się do endokrynologa?
Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

wynik prolaktyny z pierwszego badania (78 ng/ml) jest znacznie powyżej normy. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na jej poziom, w tym wskazany przez Panią stres, ale także dieta, ćwiczenia fizyczne, czy stosowanie niektórych leków.

Jeśli wynik drugiego badania jest w granicach normy i nie występują u Pani żadne negatywne objawy, to najprawdopodobniej nie ma potrzeby wizyty u endokrynologa. Niemniej jednak, jeśli ma Pani jakieś wątpliwości lub wystąpią niepokojące symptomy (głównie te związane z nieprawidłowym miesiączkowaniem), zalecamy wizytę u lekarza, który będzie w stanie zalecić dalsze badania.

Więcej informacji na temat prolaktyny znajdzie Pani w artykule, do którego odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.