Dlaczego takie są normy cukru w przypadku kobiet w ciąży?

Dzien dobry, Dlaczego normy cukru we krwi dla kobiet w ciazy sa bardziej restrykcyjne niz dla pozostałych osob doroslych? Jest to sprzeczne z intuicja, gdyz wydawalo by sie, ze organizm w ciazy ma większe zapotrzebowanie na energię, ktorej głównym źródłem jest cukier, bo tej energii musi starczyć dla dwojga w tym dla rozwijającego sie mózgu dziecka

Hormony, które są odpowiedzialne za podtrzymanie ciąży i rozwój płodu, jednocześnie zmniejszają wrażliwość tkanek na działanie insuliny. W konsekwencji trzustka musi produkować znacznie więcej tego hormonu niż przed ciążą. U niektórych kobiet organizm nie jest w stanie pokryć zwiększonego zapotrzebowania na insulinę, czego efektem są nieprawidłowe poziomy cukru we krwi. Niekiedy przyczyną cukrzycy ciążowej bywa także bardzo duży przyrost macy ciała w pierwszym trymestrze ciąży.