Witam Pana,
jeśli badania są w normie, przyczyną objawów może być podłoże psychogenne, wskazana jest szczegółowa diagnostyka w Poradni Zdrowia Psychicznego (NFZ) lub w Poradni Leczenia Zaburzeń Snu, ponieważ
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry, objawy które Pan opisuje mogą, ale nie muszą wskazywać na nerwicę. Zastanawiam się czy te objawy występują również w ciągu dnia, czy tylko w nocy. Czy zaobserwował Pan jeszcze jakieś inne odczucia płynące z ciała oprócz tych o których Pan wspomniał. Jeśli chodzi o nerwicę to występuje ona pod róznymi postaciami: nerwicy natręctw, ataków paniki, fobii czy lęku uogólnionego. Istotą nerwicy jest lęk, a wywołuje on wiele reakcji psychosomatycznych. Do najczęstszych objawów somatycznych nerwicy lękowej zalicza się: bóle o różnej lokalizacji (bóle głowy, kręgosłupa, żołądka, serca, mięśni), zawroty głowy, kołatanie serca, drżenie kończyn, ucisk w gardle, uczucie duszności, płytki oddech, suchość w ustach, nagłe uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się, zaburzenia zmysłów, biegunki, wymioty, zaburzenia snu i czynności seksualnych. Mogą one pojawiać się w sytuacjach silnego stresu lub występować przewlekle. Podobne objawy dają też choroby endokrynologiczne- np. nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Dlatego w pierwszej kolejności sugerowała bym wizytę u internisty/endokrynologa w celu wykonania podstawowych badań, w tym także TSH, ewentualnie FT3, FT4. Jeśli wyniki wyjdą poprawne radziła bym wizytę u psychologa/psychoterapeuty. Jestem pewna że szczegółowa i dogłębna diagnoza poawoli stwierdzić czy rzeczywiście cierpi Pan na nerwicę. Pozdrawiam oraz życzę wiele spokoju i zdrowia :)
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy przy nerwicy lękowej występuje wysoki puls? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Dlaczego mam te trudności z oddychaniem? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Dlaczego miewam te nocne poty? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Z jakiego powodu ciśnieniomierz może wskazywać arytmię? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy puls na poziomie 100-120 jest wskazaniem do rozpoczęcia leczenia farmakologicznego? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy nerwica może powodować arytmię? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy zimne poty i ból w klatce piersiowej oznacza nerwicę? – odpowiada Dr Krzysztof Dudziński
- Czy przy nerwicy lekowej może występować ucisk żołądka? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy ten lek wpływa na dietę? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Dlaczego odczuwam lęki przed śmiercią? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
artykuły
Objawy nerwicy - podział, diagnostyka, leczenie
Zaburzenie nerwicowe dotykają coraz więcej osób w
Nerwica wegetatywna - objawy, przyczyny, leczenie
W specjalistycznej literaturze funkcjonuje kilka j
Nerwica serca - objawy, charakterystyka, podłoże psychogenne, leczenie
Nerwica serca jest problemem, który wymaga szczegó