Dlaczego w takich sytuacjach pojawia się biegunka?

Witam. Od dłuższego czasu mam taki problem, że jak zjem coś w restauracji, na weselu, przyjęciu, imprezie itp. od razu jest biegunka- dotyczy to głownie obiadów, ale ostatnio również innych posiłków. Również w domu ten uciążliwy problem dopada mnie kilka razy w miesiącu. Co może być tego przyczyną?

Prawdopodobnie są to symptomy nietolerancji pokarmowych. Najłatwiejszym sposobem na zidentyfikowanie czynnika uczulającego jest obserwowanie, po jakich grupach produktów nasilają się dolegliwości(najczęściej zboża i białka mleka krowiego). Warto także przeprowadzić pełną diagnostykę, wykonać badania endoskopowe, testy serologiczne w kierunku celiakii i USG jamy brzusznej.

Dzień dobry, przyczyn może być bardzo wiele - od kwestii ściśle trawiennych, po psychologiczne.

Najlepiej byłoby:

- zrobić podstawowe badania krwi, w tym enzymy wątrobowe

- zrobić badanie kału i moczu

- skonsultować się z lekarzem, aby mógł ocenić czy jama brzuszna nie jest powiększona, narządy prawidłowe

- zrobić usg jamy brzusznej

Lekarz powinien też Panią dopytać o tzw. objawy alarmujące, np. schudnięcie, zmianę rytmu wypróżnień itd. Być może zleci kolonoskopię.

Może być też taki scenariusz, że cierpi Pani na tzw. jelito drażliwe, którego objawy nasilają się pod wpływem np. stresu. Zachęcam w pierwszej kolejności do kontaktu z internistą.

Pozdrawiam ciepło

Ewa Ceborska

https://www.food-diet.pl/