Dlaczego widzę to światło w oku?

Mam dużą wadę wzroku więc każdy niepokojacy objaw konsultuje z lekarzem. Niestety nikt nie potrafi mi pomóc. Widzę dziwne światło w oku czasem w dwóch. Najczęściej po przebudzeniu jak jeszcze mam zamknięte oczy są widoczne świecące okręgi czasem też pojawiają się przed zaśnięciem. Na badaniach byłam tydzień temu i z badań wynika że wszystko jest dobrze.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

widoczne światło w oku, czasami określane także mianem błysków zwane jest fotopsjami. Powstają one najczęściej w wyniku ciągnięcia siatkówki przez złączone z nią ciało szkliste. Taka sytuacja może doprowadzić do przedarcia lub odwarstwienia siatkówki. Fotopsje mogą być także związane z uciskaniem lub przecieraniem gałek ocznych np. dłońmi, co nosi nazwę fenomenu palcowo-ocznego.

Jeżeli przeprowadziła Pani badanie wzroku, podczas którego nie znaleziono żadnych nieprawidłowości, to najprawdopodobniej nie ma powodów do niepokoju. Ze względu na dużą wadę wzroku, powinna Pani kontynuować stałe kontrole u okulisty.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w materiałach, do których linki zamieszczam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moga-znaczyc-te-problemy-z-widzeniem

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/barwna-kulka-w-polu-widzenia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.