Dlaczego wszystko mnie drażni i nie mogę opanować emocji?

Witam!   Mam problem, nie wiem czy to nerwica, czy nadwrażliwe jelito, ale od kilku miesięcy każdą emocję odczuwam układem pokarmowym. Do tego ostatnio strasznie wszystko mnie drażni, boję się, że nie zapanuję kiedyś nad sobą, każda błahostka wyprowadza mnie z równowagi. Cierpią na tym mój syn i mąż. Mimo że nie chcę się denerwować i tak zawsze coś mi nie pasuje, potem przepraszam, a za chwilę znowu się czepiam. Poza tym bardzo chciałabym gdzieś wyskoczyć, np. na pizzę, ale gdy mąż zaproponuje mi wyjście, od razu ściska mnie w dołku. Ogarnia mnie jakiś dziwny lęk, że coś się stanie, że nie dojadę na miejsce, reaguję przy tym uczuciem, jakbym zaraz miała mieć biegunkę. Do tego nie potrafię się skupić. Kiedyś miałam bardzo podzielną uwagę, teraz z trudem ogarniam swoje myśli. Pisząc to kręcę palcami próbując sobie przypomnieć niektóre słowa, bo po prostu nie umiem nawet się wyrazić. Proszę o pomoc. Mój e-mail: jutynka881@wp.pl gg: 2151409. Dodam, że stwierdzono u mnie zapalenie żołądka ponad rok temu i helicobacter, ale już mnie podobno wyleczono.
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Na podstawie opisanych objawów można wysunąć podejrzenie zaburzeń nerwicowych. Ostateczne rozpoznanie może postawić jedynie lekarz po szczegółowej rozmowie. Konieczne jest ustalenie Pani sytuacji życiowej, charakteru dolegliwości, czasu ich występowania oraz czynnika niwelującego. Wcześniej należy także wykluczyć choroby organiczne i czynnościowe, w tym zespół jelita drażliwego, którego biegunka jest najczęstszym objawem.

Rozdrażnienie i stałe zwracanie uwagi mężowi może być spowodowane zwykłym przemęczeniem. Wnioskuję, że dziecko jest małe i wymaga stałej opieki. Być może ma Pani za sobą nieprzespane noce, a w ciągu dnia trudno znaleźć czas dla siebie. Warto w takiej sytuacji porozmawiać z mężem, by przejął część Pani obowiązków. W tym czasie będzie Pani mogła wyjść na spacer, do kosmetyczki, czy w jeszcze inne interesujące dla Pani miejsce. Gwarantuję, że kilkanaście minut dla siebie w ciągu dnia potrafi odbudować poczucie swojej wartości i przełoży się na stan psychiczny.

Helicobacter pylori zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej żołądka i nie ma związku z opisywanymi powyżej objawami.

W przypadku potwierdzenia naszych przypuszczeń najprawdopodobniej zostanie Pani skierowana na psychoterapię, ewentualnie zostaną przepisane Pani leki ułatwiające radzenie sobie ze stresem.

Pozdrawiam