Dlaczego zgaga po ciąży nie znikła?

Witam, mam 22lata, będąc w ciąży dostałam zgage(2017r), lekarz pozwolił pić ranigast, zgaga była codziennie. Do tej pory mam zgage codziennie, chyba, że wypije mesopral (wcześniej kupowałam ortanol, polprazol). Działa 2 dni i znowu muszę wypić mesopral. W listopadzie mam mieć gastroskopię, ale na samą myśl dostaje ataku paniki(mam depresję z zaburzeniami lękowymi), już z jednej gastroskopii uciekłam, nie dałam rady. Nie mogę spać w nocy, ciągle rozmyślam o tym, panikuje, że mam raka itp. Czy jest coś prócz gastroskopii co pomoże znaleźć problem? Jakiś czas temu robiłam badanie z krwi helicobacter i nic nie wyszło.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Na początku chcę Pani podziękować za to, że Pani do nas napisała. Zmaganie się z codzienną zgagą z pewnością musi być dla Pani bardzo frustrujące.

Cierpi Pani najprawdopodobniej na dość powszechną chorobę refluksową żołądkowo-przełykową (ang. GERD), której najczęstszym objawem jest właśnie zgaga. Podstawowym badaniem diagnostycznym przy podejrzeniu tego zaburzenia jest gastroskopia, często z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego. Jednak w sytuacji, gdy zgadze nie towarzyszą objawy alarmowe, a pacjent jest młody (do 40 r.ż.) rozpoznanie stawia się zazwyczaj bez badania endoskopowego – jedynie na podstawie wywiadu oraz pozytywnej reakcji na leki (np. inhibitory pompy protonowej).

Niestety, nie ma bardziej dokładnego i wiarygodnego badania diagnostycznego w przypadku tego typu zaburzeń gastrycznych. Jeśli chce Pani mieć pewność, że nic poważnego nie dzieje się w Pani przewodzie pokarmowym, to proszę rozważyć gastroskopię w znieczuleniu ogólnym (prywatnie).

Jeśli Pani dolegliwości trwają już lata, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, Pani styl życia, a zwłaszcza sposób odżywiania się. Same leki, bez odpowiednich zmian w diecie, to najczęściej za mało, by skutecznie uporać się ze zgagą (refluksem). Zaleca się m in. ograniczenie spożycia kawy, alkoholu, cytrusów oraz pikantnych i tłustych potraw. W przypadku osób otyłych istotna jest redukcja wagi, u palaczy – zerwanie z nałogiem. Ostatni posiłek należy spożyć min. 2-3 godziny przed snem, a spać z nieco uniesioną górną częścią ciała. Nie należy także odbywać drzemek po jedzeniu.

Warto też wykluczyć inne czynniki rozwoju GERD, w tym chociażby: ciążę, otyłość, przyjmowane leki (np. doustna antykoncepcja hormonalna), choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, zaburzenia hormonalne). Tego typu dolegliwości gastryczne mogą mieć także podłoże psychologiczne, np. być wynikiem przewlekłego stresu czy skumulowania emocji.

Jeśli cierpi Pani na zaburzenia lękowo-depresyjne, to wskazana jest psychoterapia, podczas której będzie Pani mogła także „oswoić” lęki związane ze swoim zdrowiem oraz przepracować lęk przed badaniem.

Zachęcam do lektury poniższych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-zgagi

https://portal.abczdrowie.pl/jak-poradzic-sobie-ze-zgaga

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę dużo zdrowia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.