Witam serdecznie!
Na początku chcę Pani podziękować za to, że Pani do nas napisała. Zmaganie się z codzienną zgagą z pewnością musi być dla Pani bardzo frustrujące.
Cierpi Pani najprawdopodobniej na dość powszechną chorobę refluksową żołądkowo-przełykową (ang. GERD), której najczęstszym objawem jest właśnie zgaga. Podstawowym badaniem diagnostycznym przy podejrzeniu tego zaburzenia jest gastroskopia, często z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego. Jednak w sytuacji, gdy zgadze nie towarzyszą objawy alarmowe, a pacjent jest młody (do 40 r.ż.) rozpoznanie stawia się zazwyczaj bez badania endoskopowego – jedynie na podstawie wywiadu oraz pozytywnej reakcji na leki (np. inhibitory pompy protonowej).
Niestety, nie ma bardziej dokładnego i wiarygodnego badania diagnostycznego w przypadku tego typu zaburzeń gastrycznych. Jeśli chce Pani mieć pewność, że nic poważnego nie dzieje się w Pani przewodzie pokarmowym, to proszę rozważyć gastroskopię w znieczuleniu ogólnym (prywatnie).
Jeśli Pani dolegliwości trwają już lata, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, Pani styl życia, a zwłaszcza sposób odżywiania się. Same leki, bez odpowiednich zmian w diecie, to najczęściej za mało, by skutecznie uporać się ze zgagą (refluksem). Zaleca się m in. ograniczenie spożycia kawy, alkoholu, cytrusów oraz pikantnych i tłustych potraw. W przypadku osób otyłych istotna jest redukcja wagi, u palaczy – zerwanie z nałogiem. Ostatni posiłek należy spożyć min. 2-3 godziny przed snem, a spać z nieco uniesioną górną częścią ciała. Nie należy także odbywać drzemek po jedzeniu.
Warto też wykluczyć inne czynniki rozwoju GERD, w tym chociażby: ciążę, otyłość, przyjmowane leki (np. doustna antykoncepcja hormonalna), choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, zaburzenia hormonalne). Tego typu dolegliwości gastryczne mogą mieć także podłoże psychologiczne, np. być wynikiem przewlekłego stresu czy skumulowania emocji.
Jeśli cierpi Pani na zaburzenia lękowo-depresyjne, to wskazana jest psychoterapia, podczas której będzie Pani mogła także „oswoić” lęki związane ze swoim zdrowiem oraz przepracować lęk przed badaniem.
Zachęcam do lektury poniższych artykułów:
• https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-zgagi
• https://portal.abczdrowie.pl/jak-poradzic-sobie-ze-zgaga
• https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy
Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę dużo zdrowia!
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Całodobowa zgaga niezależna od spożywanego posiłku – odpowiada mgr inż. Katarzyna Krupińska
- Częsta zgaga u 42-latka – odpowiada Lek. Krzysztof Gryga
- Nieustająca zgaga u 39-latka – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Zgaga a zdrowe odżywianie – odpowiada Dr n. med. Aneta Kościołek
- Dlaczego mam to uczucie gulki po prawej stronie gardła? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam ciągłe mdłości mając 20 lat? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak dalej mam leczyć te bóle żołądka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy zgaga w ciąży mogła spowodować refluks żołądkowo-przelykowy później? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Co może być przyczyną tej zgagi i odbijania? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak można usunąć zgagę bez leków? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska