Stres może sprzyjać pojawianiu się różnych trudności i zaburzeń nie tylko w sposób bezpośredni, ale także pośredni- np stres wpływa na prowadzenie nieregularnego trybu życia, niezdrowego odżywiani, niewielkiej ilości snu itp itd, a to z kolei prowadzi do różnych niedomagań czy chorób. Oprócz leczenia, zachęcam takze do podjęcia psychoterapii. Specjalista pomoże Pani lepiej radzić sobie ze stresem, wzmocnić poczucie własnej wartości a także asertywności.
Bezpośrednio- nie. Natomiast może wpływać na zaburzenia przemiany materii i na leczenie czy długość powrotu do równowagi.
Witam Panią. W połowie lat 90-tych XX wieku dzięki obrazowym metodom badania ludzkiego organizmu dowiedziono, że istnieją połączenia między naszym układem nerwowym a układem odpornościowym. Odpowiadając na Pani pytanie to jest możliwe, że stres, którego doświadczała Pani w ostatnim czasie mógł wpłynąć na pojawiające się obecnie problemy ze zdrowiem fizycznym. Jedna z koncepcji mówi, że w sytuacji silnego stresu w organizmie ludzkim pojawia się duża ilość energii (mobilizacji), która powinna zostać rozładowana. Jeśli nie jest "zalega" w naszym ciele i powoduje określone skutki. Dlatego uważam, że oprócz kontaktu z lekarzem potrzebuje Pani pomocy psychologicznej. Wskazany byłby specjalista dzięki któremu pozna Pani metody redukowania stresu i rozładowywania energii, która w związku ze stresem powstaje. Pozdrawiam Panią
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy stres wpływa na jakość nasienia? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Czy silny stres może skutkować długotrwałą nerwicą? – odpowiada Mgr Piotr Jan Antoniak
- Czy podwyższona temperatura może być spowodowana stresem? – odpowiada Mgr Mateusz Dobosz
- Paraliżujący stres u 22-latki – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Poziom żelaza przy nieustannym stresie – odpowiada Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska
- Bóle żołądka z powodu stresu i zmiany pracy – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Nasilenie stresu i bóle brzucha – odpowiada Mgr Violetta Ruksza
- Czy długotrwały stres może prowadzić do męskiej niepłodności? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Czy stres mógł spowodować wystąpienie nowotworu w przyszłości? – odpowiada Mgr Piotr Jan Antoniak
- Powrót do męża po wielu przykrościach – odpowiada Mgr Barbara Owczarska