Długotrwały stres a kamica nerkowa

Dzień dobry, mam pytanie - czy długotrwały stres ma wpływ na pojawienie sie kamieni w nerkach? od dłuższego czasu miałam sporo na głowie i wieloma rzeczami się stresowałam, w tym samym czasie okazało sie, ze mam podejrzenie kamicy.

Stres może sprzyjać pojawianiu się różnych trudności i zaburzeń nie tylko w sposób bezpośredni, ale także pośredni- np stres wpływa na prowadzenie nieregularnego trybu życia, niezdrowego odżywiani, niewielkiej ilości snu itp itd, a to z kolei prowadzi do różnych niedomagań czy chorób. Oprócz leczenia, zachęcam takze do podjęcia psychoterapii. Specjalista pomoże Pani lepiej radzić sobie ze stresem, wzmocnić poczucie własnej wartości a także asertywności.

Bezpośrednio- nie. Natomiast może wpływać na zaburzenia przemiany materii i na leczenie czy długość powrotu do równowagi.

Witam Panią. W połowie lat 90-tych XX wieku dzięki obrazowym metodom badania ludzkiego organizmu dowiedziono, że istnieją połączenia między naszym układem nerwowym a układem odpornościowym. Odpowiadając na Pani pytanie to jest możliwe, że stres, którego doświadczała Pani w ostatnim czasie mógł wpłynąć na pojawiające się obecnie problemy ze zdrowiem fizycznym. Jedna z koncepcji mówi, że w sytuacji silnego stresu w organizmie ludzkim pojawia się duża ilość energii (mobilizacji), która powinna zostać rozładowana. Jeśli nie jest "zalega" w naszym ciele i powoduje określone skutki. Dlatego uważam, że oprócz kontaktu z lekarzem potrzebuje Pani pomocy psychologicznej. Wskazany byłby specjalista dzięki któremu pozna Pani metody redukowania stresu i rozładowywania energii, która w związku ze stresem powstaje. Pozdrawiam Panią