Czy silny stres może skutkować długotrwałą nerwicą?

Witam! Czy silny stres może skutkować długotrwałą nerwicą? Ostatnio odbyłam lot , zgrzałam się na słońcu oczywiście efektem była panika, że zemdleje, ścisk w głowie, mrowienie kończyn, twarzy, tyłu głowy, zawroty. Ten stan utrzymuje się do teraz nawet po powrocie. Chwilami słabnie jednakże lęk, że coś jest nie tak zostaje. Czy to są objawy nerwicy? Miałam lekkie stany nerwicowe wcześniej ale aż takie nie. Czy stres zwiazany z nieprzyjemnymi doswiadczeniami i lotem mógł "wyzwolić" nerwicę?

Witam Panią. Być może opisywane przez Panią doświadczenie było traumatycznym (czyli Pani system nerwowy zaklasyfikował tą sytuację jako zagrażającą). Wówczas powstaje w organizmie bardzo dużo energii, która pomaga w mobilizacji do działania. Ta energia w trakcie wydarzenia lub po nim powinna być rozładowana. Dzięki filmom przyrodniczym możemy obserwować jak robią to inne ssaki. Po prostu drganiami w różnych częściach ciała uwalniają nagromadzoną energię. Z człowiekiem jest inaczej. Niestety najczęściej nie korzystamy z tej możliwości. Konsekwencją tego jest duża ilość nagromadzonej energii, która potrzebuje się uwolnić. Tu wracamy do Pani objawów. Być może opisane doświadczenie (a czasem też i inne wcześniejsze) wywołało dużo energii, która może powodować rozregulowanie układu nerwowego. Z kolei to rozregulowanie może się objawiać dolegliwościami, które Pani opisuje. Ten portal i taka droga komunikacji ma swoje ograniczenia. To co napisałem to możliwe hipotezy a nie pewność. Zachęcam Panią do bezpośredniego kontaktu ze specjalistą. Pozdrawiam Panią