Podobne objawy (szczególnie z układu pokarmowego), mogą pojawiać się w wyniku silnych emocje czy stresu. Jeśli jednak bóle nie będą mijać lub będą się nasilać- warto skonsultować się z lekarzem- zdecyduje o potrzebie zrobienia badań lub podjęcia konsultacji z psychologiem, psychoterapeutą.
Przeżyła Pani trudne chwile. Pani poczucie bezpieczeństwa na płaszczyźnie zawodowej i rodzinnej chwilowo było zachwiane. Stres w takich sytuacjach jest naturalny i ma nas mobilizować do walki. Co innego, go nie potrafimy go odreagować. Wtedy daje znać np. właśnie w postaci dolegliwości bólowych. Proszę znaleźć dla siebie dobrą metodę na odreagowanie. Opcji jest wiele - aktywność fizyczna, basen, spacery; czasem rozluźniają prace domowe typu przygotowywanie przetworów; inni wolą wyjście do kina, spotkania z przyjaciółmi. Istotą jest, by w takich chwilach "zapomniała" Pani o stresie. Wtedy organizm ma szansę się zregenerować, a nam wracają siły do radzenia sobie z trudnościami codzienności i tym sposobem sytuacja się normuje. Przedłużający się stres powoduje z czasem reakcje lękowe, a dalej - prowadzi do nerwicy i wielu innych zaburzeń, czy to psychicznych, czy somatycznych.
Zdecydowanie jest szansa, że bóle sa odpowiedzią na stres, są to tzw. dolegliwości psychosomatyczne - trudności psychiczne, emocjonalne daja odpowiedź w dolegliwościach somatycznych (w Pani przypadku ból żołądka). Ze swojej strony zalecam następującą kolejność: próba zredukowania poziomu stresu (moja przedmówczynie podała fajne pomysły), w taki sposób aby głowa "nie miała czasu" myśleć o źródłach stresu. Jeśli regularnie stosowane metody nie dadzą efektu, to wskazana jest wizyta u psychologa, który nauczy Panią regulować emocje lub u psychiatry, który włączy leczenie farmakologiczne.
Pozdrawiam
Joanna Gerwel
Psycholog, Psychodietetyk
www.joannagerwel.pl
Witam Panią. Tak, to co Pani opisała najlepiej dowodzi jak jesteśmy psycho-fizycznie powiązani. W ostatniej dekadzie XX wieku odkryto, że nasz układ nerwowy posiada wiele powiązań z układem immunologicznym. Tak więc obecność stresu w układzie nerwowym może powodować różnego rodzaju dolegliwości w układzie odpornościowym. Jest też taka koncepcja (Somatic Experiencing), której twórca Peter Levine twierdzi, że zbyt duży stres jest odbierany przez nasz organizm jako sytuacja zagrażająca, w której mobilizowana jest duża energia. Potrzebujemy jej by stawić czoła zagrożeniu. Jeśli jednak ta energia nie zostanie prawidłowo uwolniona może dawać o sobie znać różnymi sygnałami z ciała (to mogą być te symptomy, które Pani opisuje). Napisała Pani, że w ostatnim czasie stres słabnie i te dolegliwości słabną. Może więc wszystko jest na dobrej drodze. Jeśli jednak będą się utrzymywać lub nasilać potrzebna będzie pomoc specjalisty. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/
Dzień dobry, bóle żołądka mogą być spowodowane sytuacja stresową, zachęcam jednak do przeprowadzenia podstawowych badań lekarskich w celu wykluczenia przyczyn czysto medycznych. Pozdrawiam.
Witam Panią serdecznie. Z dużym prawdopodobieństwem objawy, które Pani opisuje to objawy psychosomatyczne. Oznacza to, że emocje, które się nagromadziły (a były trudne i budziły wiele lęku) znalazły rozładowanie poprzez ciało. Teraz zaś stały się źródłem Pani cierpienia. Moim zdaniem najpierw powinna zgłosić się Pani do swojego lekarza i wykluczyć przyczyny somatyczne opisywanych dolegliwości. Później zaś należy się zgłosić na konsultację do doświadczonego psychologa - psychoterapeuty. Ja polecam terapię psychodynamiczną lub analityczną, gdzie nie chodzi o to, by pozbyć się emocji np. je rozładować (chociaż może to przynieść czasową ulgę), ale by w procesie leczenie móc je zrozumieć i ich doświadczyć. Doświadczając zaś uczuć, rozmawiając o złości, opłakując utraty z dużym prawdopodobieństwem powinna Pani doświadczyć poprawy objawowej. Małgorzata Danielewicz
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy silny stres może skutkować długotrwałą nerwicą? – odpowiada Mgr Piotr Jan Antoniak
- Stres odczuwany przed czynnościami w pracy – odpowiada Mgr Marek Lisowski
- Czy nie jest to spowodowane stresem? – odpowiada Mgr Agata Siwy
- Paraliżujący stres u 22-latki – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Stres z powodu zmiany pracy – odpowiada Mgr Malwina Huńczak
- Czy zapalenie żołądka spowodowane stresem można wyleczyć? – odpowiada mgr Kaja Kowalczyk
- Problemy z własnymi emocjami – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Łzawienie oczu w stresujących sytuacjach – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Czy takie bóle mogą być po prostu wynikiem stresu? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Co oznacza ból żołądka podczas stresu? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
artykuły
Zaburzenia psychosomatyczne - co to, objawy, przyczyny, jak leczyć?
Zaburzenia psychosomatyczne dotyczą przede wszystk
Wywołuje ją stres lub silne emocje. Objawy nerwicy żołądka mogą przypominać zatrucie pokarmowe
Ból brzucha, nudności, biegunka, wzdęcia są to nie
Czy jesteś typem psychosomatycznym?
Psychosomatyka jest nauką, która zajmuje się zależ